Kratom – stimulant silnější než káva. Zkusíte jej proti jarní únavě?

Nedostatek energie a únava nás mohou srazit na kolena kdykoliv během roku. Ale právě jaro je obdobím, které dokonce únavě dalo přívlastek – jarní. Místo toho, aby nás zlepšující se počasí nabíjelo energií, musíme ji hledat v podpůrných prostředcích, třeba v kávě. Jenomže naše tělo je obvykle na kofein zvyklé a již nás příliš nepovzbudí. Věděli jste, že listy kratomu jsou proti únavě účinnější než káva?

Kratom je až 25 metrů vysoký strom s odborným latinským názvem Mitragyna speciosa. Jeho listy obsahují účinné alkaloidy mitragynin a 7-hydroxymitragynin, které mají v menším množství stimulační, ve větším pak euforické až protibolestivé účinky. Česká legislativa kratom nezná. Není to potravina ani doplněk stravy. Nepočítá se mezi narkotika, i když mnohé jiné země jej mezi slabé narkotika řadí, a dokonce kratom zakazují. Pokud se však užívá střídmě ke stimulaci, nebo s rozvahou při léčbě bolesti, je to skvělý pomocník, jejž lze užívat bez rizik.

Listy kratomu, jenž obsahují účinné látky, nejsou žádní drobečci. Dosahují délky až 20 cm, což však vzhledem k úctyhodné velikosti toho 25metrového stromu s průměrem kmenu často mezi 90 a 100 cm není nic překvapivého. U nás se kratom prodává jako prášek, který se dá konzumovat v různých podobách, třeba jako čaj. V zemích přirozeného výskytu, v jihovýchodní Asii, se v minulosti především žvýkaly přímo jeho listy. Kouřil se jen velice zřídka.

Svět se na kratom dívá z různých úhlů. V US se prodává ve standardní maloobchodní síti a zájem o něj stále roste. U nás je legální, stejně tak jako na Slovensku či v Německu, V Polsku ne. Přitom v mnoha zemích je doporučován jako prostředek na podporu léčby drogových závislostí.

Kratom není jen jeden

Nejčastější variantou je bílý kratom, běžně dostupným je zelený kratom i červený kratom. Setkáte se však i se žlutým či zlatým. Dokonce s černým, který vzniká pražením a snaží se prosadit místo kávy. Rostlina se dnes nabízí jako sušený, nebo fermentovaný sušený prášek. Výjimkou je prášek černý, který je pražený. Jednotlivé barvy a způsoby zpracování propůjčují kratomu vždy jiné vlastnosti.

Silným stimulantem, jenž se dovede účinně postavit i jarní únavě, je bílý kratom

Bílý kratom dodá energii, potlačí únavu i zvýší sportovní výkon. Listy pro tento typ kratomu se sklízí velice mladé, dokud je žilnatina listu ještě bílou. Lze jej přirovnat k bílým čajům, u nichž se rovněž sklízí mladé lístky. Mladé listy kratomu se pak suší ve tmě, bez přístupu světla. Jsou plné energie, a tou se můžete nabít i vy. Na jaře se nám bude skutečně hodit.