Kolo podle terénu
Jízdu na kole lékaři obecně doporučují. Spolu s chůzí se jedná o jednu z nejpřirozenějších forem pohybu, který navíc nezatěžuje klouby. Za splnění jedné podmínky. Pokud si vyberete správné kolo. Jaké je pro vás nejvhodnější? Odpověď na tuto otázku naleznete v tomto článku.
Parametrů pro výběr jízdního kola je hned několik. Proto se se na trhu setkáte s koly pro ženy, muže a děti. Další rozdělení je podle terénu, na němž budete jezdit. Podle něj se kola rozdělují na silniční, horská, krosová a trekingová. Jaký je mezi nimi rozdíl a pro jaký typ terénu jsou vhodná?
Horská kola
Pro jízdu v náročném terénu a na nezpevněných površích, tedy nejenom v horách, ale i na lesních cestách, jsou primárně určena horská kola. Ta se od kol silničních liší především svou konstrukcí a typem pneumatik vhodných do náročného terénu. Což samozřejmě neznamená, že na horském kole nemůžete vyrazit na silnici. Můžete, ale nebude na ní sedět tak dobře, jako kolo silniční. Podle náročnosti terénu se pak horská kola se dále dělí do několika kategorií (cross country, free ride, trial, downhill, enduro, dirt jump), které se od sebe liší především svým odpružením.
Silniční a trekingová kola
V předcházejícím odstavci jsme již naznačili, že pro jízdu na silnicích jsou určena kola silniční. Je dobré mít na paměti, že pro jiný typ terénu jsou vyloženě nevhodná. Zatímco s horským kolem můžete vyrazit i na silnici, na silničním kole do terénu nikoliv. Dalším vhodným kolem pro zpevněné cesty je kolo trekkingové. Ani s ním do náročnějšího terénu ale nevyjíždějte.
Krosová kola
Sháníte-li kolo, s nímž budete moci jezdit jak v terénu, tak i po silnicích, zaměřte svou pozornost na kolo krosové, se kterým bezpečně pojedete po silnici i na nezpevněné lesní cestě. Tento typ kola je vhodný pro cyklisty, kteří rádi střídají oba typy povrchů.
Tak už víte, jaké jízdní kolo to bude?