Čepice nebo klobouk

V podzimních dnech začínáme myslet na to, abychom se nenachladili. Obvykle si totiž nemůžeme dovolit ztrácet čas ležením v posteli. Užíváme preventivně vitamíny, pijeme zázvorový čaj či jiné bylinky, děláme, co se dá, abychom zůstali fit. Na jednu z nejdůležitějších věcí však často zapomeneme.

Nemusíme být zastánci alternativních způsobů péče o zdraví, abychom po chvilce přemýšlení souhlasili s doporučením čínské medicíny. Ta radí v chladných dnech chránit okrajové části těla, které by jinak byly vystaveny působení vlhka a studeného větru. Týká se to tedy hlavně hlavy a rukou.

Ano, má to logiku. Když si necháme prochladit čelní dutiny, nepříjemná a dlouhotrvající rýma na sebe obvykle nedá dlouho čekat a nafoukání do uší nám taky neudělá dvakrát dobře. Jsou mezi námi šťastné výjimky, které milují chlad a vlhko a ještě v prosinci chodí v kraťasech, jenže tito jedinci spíše potvrzují pravidlo. Podobně prokřehlé ruce mohou zapůsobit jako spouštěč nachlazení.

Naštěstí je v tomto směru móda v posledních letech rozumná. Čepice se nosí ve všech barvách a tvarech, každý si může vybrat. Týká se to žen i mužů. Vyznáváme-li elegantní styl, možná sáhneme po klobouku. Přestože čepice může být stejně elegantní, na klobouk přece jen musíme mít trochu více odvahy. V okamžiku, kdy vyjdeme na ulici v klobouku, se totiž stáváme zcela nepřehlédnutelnými. Z muže udělá slušivý klobouk gentlemana a z ženy dámu. Pokud předpokládáme, že budeme muset pronásledovat vozidla MHD, vezměme si raději čepici, ale jsme-li zvyklí nechávat si časovou rezervu, klobouk si můžeme klidně vychutnat.