Do serveru disk z osobního počítače nepatří. Jaký ano?
Hardware běžných osobních počítačů a hardware serverů mají různé odlišnosti. Jednou z nich jsou například pevné disky. Do serveru nemůže (či byste alespoň neměli) dávat disk, který skvěle šlape ve vašem pécéčku. Servery totiž mají speciální hardisky. V tomto článku si popíšeme, jaké to jsou. Inspirací pro nás bude nabídka e-shopu Czech Server, jehož sortiment hard disků pro servery je vážně široký. Proto zde najdeme všechno, co běžný správce serveru může potřebovat.
Typy disků
Svět pevných disků je známý nepřeberným počtem zkratek. Koupit správný hard disk je základ, protože na rozdíl od Babicových dobrot zde rozhodně nemůžeme uplatnit zásadu „když nemáte SATA, dejte tam SAS“.
Zde jsou hlavní typy hard disků pro servery:
SATA – jedná se o nejprodávanější typ vysokorychlostních pevných disků. Odborníky je ceněn pro skvělý poměr cena/výkon.
SAS – jiný typ vysokorychlostních pevných disků. Z velké části konkurují právě diskům SATA. Jsou ale dražší v poměru k dosahovanému výkonu.
SCSI – spíše historický typ pevných disků. Dnes jsou nahrazovány disky SATA a SAS. Prodávají se převážně kvůli starším typům serverů.
SSD – populární v serverové sféře, stejně jako v oblasti osobních počítačů. Oproti ostatním typům disků neobsahuje pohyblivé mechanické části, a proto má nižší nároky na spotřebu elektřiny. V poslední době si získává velmi velkou popularitu.
FC – typ pevných disků využívající optické vlákno. Jsou dražší než konkurenční technologie, ale jsou nepřekonatelné v rychlosti přenosu dat. Jedná se o čistě serverovou záležitost.
Nejen pro servery
I když by označení hard disky pro servery mohlo vést k domněnce, že se dají použít pouze pro servery, skutečnost je jiná. Tento typ pevných disků lze použít také v datacentrech a cloudových uložištích.
FC disk obsahující optické kabely v běžném počítači nevyužijete. U serveru se ale superrychlý přenos dat může hodit.