Důsledná příprava auta na letní sezónu

Na letní gumy už jste přezuli a možná si myslíte, že tím je příprava automobilu na letní sezónu ukončena. Nebuďte naivní, je potřeba toho udělat mnohem více. Několik úkonů zvládnete sami, budete potřebovat i pomoc od servisu. Nepodceňte to, protože i malé zanedbání může mít nepříjemné následky.

Skladujte správně zimní, dobře připravte letní

Maximálně do 31. března smí být na automobilu zimní pneumatiky. Jejich jízdní vlastnosti se totiž v období tepla mění. Pokud byste na nich jezdili i v létě hrozí, že se auto stane neovladatelným a vy způsobíte nehodu. Abyste mohli zimní znovu nazout, naučte se je správně skladovat. Návod najdete v tomto článku. Co se týče letních pneumatik, dobře je dotáhněte a nezapomeňte nahustit na správnou hodnotu. Pokud si s tím nevíte rady, zajeďte do servisu. Za výměnu se platí cca 500 Kč.

neocard.cz_motocars_cz_01

Důkladné mytí

Přes zimu se na podvozku usadilo mnoho nečistot. Vše musí pryč, zajeďte do myčky, na programu nešetřete. Po běžném mytí se vyplatí použít ještě vysokotlakou hadici a ještě jednou umýt podvozek i kola. Zvláštní péči si zaslouží i karoserie, použijte větší vrstvu vosku. Očistou by měl projít i samotný motor. Jeho mytí svěřte raději do rukou profesionálů. Platí to i pro vyčištění klimatizace. Ve filtrech se přes zimu usadily nečistoty, možná začaly růst plísně, v nejlepším případě nechte filtry vyměnit. Přečtěte si i další praktické rady, jak se pravidelně starat o vozidlo.

neocard.cz_motocars_cz_02

Co musí pryč?

Po zimě zkontrolujte i stav gumy na stěračích. Je tvrdá a popraskaná? Stěrače vyměňte za nové. Vyměňte také zimní směs na ostřikování za letní. Proveďte ještě kontrolu oleje, baterie a brzdové kapaliny. Čím důkladněji vůz prohlédnete, tím získáte větší jistotu, že zvládne i dlouhé letní projížďky.

Tento článek vznikl díky spolupráci s online magazínem www.motocars.cz, který vám pravidelně přináší novinky ze světa automobilů a motorek.