Ergometrie nabývá v současnosti zcela nových podob

O ergometrii slyšel určitě každý. Jde o speciální léčebnou metodu týkající se především pacientů majících problémy se srdcem. Ergometrie je prováděna na speciálních zařízeních, která simulující nejrůznější typy zátěže, při nichž jsou odhaleny jakékoliv problémy či onemocnění srdce.

Tato efektivní metoda byla ještě do nedávné doby realizována prostřednictvím klasických běžících pásů nebo speciálních kol. Doba jde však kupředu a technika se neustále vyvíjí. V moderních lékařských střediscích proto nenarazíte na omšelé přístroje, ale na unikátní nástroje označované jako ergometry.

Jak vypadají ergometry dnešní doby?

Tím nejtypičtějším a dalo by se říci i nejvyužívanějším produktem jsou bicyklové ergometry. I když může jít na první pohled o jednoduše vypadající rotoped, jste v tomto případě na omylu. Tyto profesionální výrobky disponují například elektrickým posunem sedadla, velkým grafickým displejem, včetně automatického měření krevního tlaku, tepové frekvence a zaznamenáváním EKG.

Novodobá ergometrie samozřejmě sahá ještě dál, než si běžný člověk vůbec dokáže představit. Vzhledem k tomu, že na podobná vyšetření chodí nejrůznější typy pacientů odlišného věku, fyzické muskulatury a zdravotního stavu, lze narazit i na spoustu důmyslnější zařízení.

Jsou to například speciální bicyklové sklopné stoly či přístroje pro nadměrně těžké pacienty s váhou do 260 kilogramů. U sklopných modelů každopádně nechybí ani horizontální a vertikální verze pro stress echo vyšetření nebo hendikepované pacienty.

Ergometry prošly dlouhým procesem vývoje a dnes prezentují jeden z velice podstatných lékařských nástrojů, jehož výsledky jsou pro stanovování diagnóz naprosto nezbytné. Vždyť srdce je hlavní pohonnou jednotkou každého lidského těla, proto musíme být schopni jeho stav testovat v nejrůznějších situacích.