Jak zvládnout péči o své blízké v domácnosti?

Mnoho z nás se těší na důchod, konečně zasloužený odpočinek, spousta volného času a nové možnosti – opětovné cestování, kulturní a společenský život a další hobby, na které mladí nemají čas. Ne každému se ale tento sen vydaří. Někdo už v mládí prodělá nemoc či nehodu a je upoután na celý život k invalidnímu vozíčku, případně k celodenní péči druhé osoby. Jiní se v důchodu zraní a už nezvládají chod domácnosti sami. Jak pomoci takovému člověku a vyhnout se pečovatelské službě?

Využijte příspěvky

Snížená soběstačnost osoby mění životní styl svého okolí. Podle metodického portálu se spousta pečujících lidí schyluje k dočasné nezaměstnanosti, či přechází na částečný pracovní úvazek. Pro takové chvíle existuje příspěvek na péči a další podobné opěrné programy. Ty pravděpodobně nevynahradí celý plat, ale jistě se budou hodit. Využijte poradce specializující se na podporu rodinné péče a pečujících osob. Poskytnou vám bližší informace a pomůžou vám zajistit veškerou finanční pomoc, na kterou máte nárok.

Nebojte se zeptat

Rodinní pečovatelé jsou vystavováni velkému stresu. Sami neví, jak si počít, co dělat a na jaké dotace mají nárok od státu. Proto existují komplexní poradenství, která vám pomůžou celou situaci řešit, zařídit vše potřebné a pečovatele udrží v dobré psychické kondici.

Využijte pomoc odborníka

Jestli denně docházíte do práce, bude pro vás pravděpodobně péče o člověka nereálná. Obraťte se na odborníky, pečovatelka k vám může docházet klidně i několikrát denně. Jestli nemáte dostatek financí, zkuste charitativní pečovatelské služby. Vždy je lepší svěřit blízkého do rukou odborníka, ten vám může i poradit a naučit vás, jak správně s dotyčným zacházet.

Zajistěte si potřebné vybavení

Péči vám hodně usnadní správné vybavení. Zamyslete se nad potřebami vašeho blízkého a zajistěte mu ty nezbytné. Důležité je vše řešit s předstihem, konzultujte zdravotní stav vašeho blízkého s lékařem a na vše se dopředu připravte.

Co bude potřeba?

Každý člověk je individuální a má i odlišné potřeby. Nesoběstačný člověk ale bude potřebovat oporu i v příslušenství. Jistě zvažte nákup kvalitního invalidního vozíku či chodítka, což umožní indisponované osobě pohyb. Starší lidé jistě ocení i koupelnový a WC program, jež jim usnadní vykonávaní potřeby a hygieny. Pro ulehčení od bolesti se podívejte po ortopedických a rehabilitačních pomůckách. Žádný učený z nebe nespadl, proto nenakupujte zběsile pečovatelské pomůcky bez rady odborníka. Buď se obraťte (jak již bylo řečeno) na komplexní poradenství, nebo na praktického lékaře nesoběstačné osoby.