Jaký typ užitkového vozu je vhodný pro mě?

Zvažujete koupi užitkového vozu? Nenechte se zmást výhodnými nabídkami autobazarů, nebo dealerů aut, kteří se předhání v nabídnutí co nejširší výbavy. Jako první se nabízí otázka, zda investice do dodávky se vůbec vyplatí. Jedná-li se o sváteční využití, je lepší si dodávku pronajmout, navíc nemusíte řešit opravy a různé poplatky, např. spojené s pojištěním.

Různé dodávky se hodí pro různé účely. Budete v něm převážet materiál nebo zboží? V tom případě se hodí projít si různé typy užitkových vozů a vybrat ten nejvhodnější pro vás. V závislosti na účelu použití vyberte vhodnou motorizaci (dostatečně výkonný, ale úsporný motor) a kapacitu nákladového prostoru.

  1. Názvem Furgon se označuje užitkový vůz, ve kterém je kabina řidiče a prostor pro náklad spojena a tvoří jeden nedílní konstrukční prvek. Řidič se tak ze své kabiny do prostoru dostane jednoduchými dveřmi. Jedny z nejprodávanějších modelů tvoří Peugeot Boxer a Renault Traffic.
  2. Na rozdíl od Furgonu u skříňové nástavby, prostor pro náklad je oddělen od kabiny řidiče a skládá z namontované samostatné skříně na univerzálním podvozku.
  3. Valník je nákladní vozidlo s nástavbou ve formě otevřené vany s otevíratelnými bočnicemi kromě přední, která je pevná. Jako valník se označují především vozidla s pevně namontovanou nástavbou. Speciálním typem je valník s plachtou, který umožňuje nákladní prostor zakrýt plachtou. Valníková nástavba se využívá především při přepravě odolného nebo dobře zabaleného zboží.
  4. Pokud preferujete něco menšího, pak pro vás ten pravý může být pickup. Prostor pro náklad je odkrytý, ale může na něj byt namontována krycí nástavba. Jedná se o robustnější užitkový vůz, protože je určen pro převoz těžších nákladů.
  5. Posledním typem je tzv. chlaďák. Chladírenské užitkové vozy jsou určeny pro přepravu zboží, které vyžaduje zůstat v teple. Izolace a provedení nástavby chladících vozů vychází z mezinárodní dohodě o přepravách zkazitelných potravin a specializovaných prostředcích určených pro tento typ přepravy.

dodavka1

Doufáme, že jsme vám tímto článkem přiblížili jednotlivé typy a použití užitkových vozů a už jen na vás leží rozhodnutí, zda koupit zbrusu novou dodávku nebo ojetou z bazaru. Jedním z největších autobazarů v Praze s dodávkami je Auto Gruber, který poskytuje 100% záruku na původ vozidla.