Když schází finance: Jak rozumně řešit nepříjemnou finanční situaci?

Konec roku bývá pro mnoho rodinných rozpočtů poměrně krizový. Blíží se nejkrásnější svátky v roce, ale i oslavy jeho konce, což vyčerpává nejen naši peněženku, ale i bankovní konto. Průměrnou českou rodinu podle průzkumů vyjdou Vánoce na 28 000 korun, což rozhodně není málo. Pokud se i vy potýkáte s nepříjemnou finanční situací, a potřebujete vylepšit rodinný rozpočet, máme pro vás několik rad a tipů, jak na to.

Zjistěte, kam vám mizí peníze

 

Základem budoucího úspěchu je zjistit, kam vám vlastně mizí peníze a na čem by bylo možné ušetřit. Sestavte si domácí rozpočet, důkladně si sepište veškeré příjmy a výdaje a poté objektivně zhodnoťte, za co utrácíte příliš a kde by bylo možné nějakou tu stovku či tisícovku ušetřit. Možná zjistíte, že až příliš často navštěvujete restaurace nebo kavárny, utrácíte zbytečně mnoho za zábavu anebo zlozvyky (kouření, alkohol).

Uskromněte se

 

Namísto restaurací začněte vařit doma na několik dnů dopředu. Uvaříte tak za zlomek toho, co byste nechali v restauracích nebo prodejnách rychlého občerstvení a ještě ušetříte na spotřebě plynu anebo elektřiny. Namísto dovolených u moře prozkoumejte tuzemské krásy naší země. Řešením může být také výměna velkého bytu s drahým nájmem za menší bytovou jednotku anebo sdílený pronájem.

Začněte tvořit rezervy

 

Podle finančních expertů a odborníků bychom si měli ze všech měsíčních příjmů odložit asi 10 % pro nečekané události. Stát se může cokoli, a pokud vám třeba odejde pračka nebo lednička, budete mít rezervy, za které si budete moci pořídit nový spotřebič. Nebudete se tak zbytečně zadlužovat a žádat o pomoc rodinu, přátele, banky anebo nebankovní instituce. Pokud se přeci jen bez půjčky neobejdete, myslete na to, že byste měli mít bokem odloženo tolik peněz, abyste byli jejich prostřednictvím schopni uhradit alespoň 6 po sobě jdoucích splátek půjčky anebo hypotéky.

Požádejte o pomoc rodinu nebo přátele

 

Také pro půjčky od rodiny či známých platí určitá pravidla, která byste měli pro klid v duši a rodině dodržovat. Ideální je, pokud o takové půjčce sepíšete smlouvu jako kdekoli jinde. Vyhnete se tak pozdějším komplikacím, které mohou rodinné či přátelské vztahy nepěkně pošramotit. Pokud je vám taková půjčka v rodině anebo mezi známými proti srsti, nabízí se ještě další alternativy v bance anebo u nebankovních institucí.

Zkuste štěstí v bance

 

Pokud si nechcete brát půjčku od rodiny anebo přátel, či klasický spotřebitelský úvěr, zkuste štěstí v bance. Požádat můžete o povolené přečerpání účtu (tzv. kontokorent) anebo třeba o kreditní kartu. Výhody takové „kreditky“ jsou zajímavé – nejen, že máte stále po ruce finanční rezervu, ale také můžete využívat tzv. bezúročného období, které obvykle trvá 30 – 50 dnů (dle podmínek konkrétního vydavatele karty). Pokud stihnete vrátit vypůjčené prostředky v termínu, banka si neúčtuje žádné úroky.

Nebankovní instituce jsou připraveny na nečekané události

 

Jestliže vám v bance nepůjčí z důvodu nízkého příjmu, horší platební morálky v minulosti, záznamu v registru dlužníků anebo zkrátka potřebujete půjčku ihned, zkuste štěstí u některé z nebankovních institucí. Velké oblibě se těší třeba rychlé půjčky bez doložení příjmu, u kterých sice společnost váš příjem prověřuje, nemusíte jí však dokládat potvrzení od zaměstnavatele. Oblíbené jsou také půjčky před výplatou, které lze získat ve formě tzv. mikroúvěrů.

Obvykle jsem pouze o menší částky, na jejichž navrácení máte zhruba jeden měsíc. Ideální řešení pro chvíle, kdy se váš zaměstnavatel opozdí s výplatou. Samotnou půjčku ovšem vybírejte obezřetně. Oslovujte pouze známé a ověřené společnosti, jednotlivé nabídky mezi sebou porovnejte a zabrouzdejte také v internetových fórech nebo diskuzích, kde se dočtete řadu reálných zkušeností a názor opravdových klientů.