Kotel málo topí? Problém může být v těchto dvou věcech

 

Pokud vaše otopná soustava nefunguje tak dobře, jak by měla, může to být způsobeno zavzdušněním nebo nečistotami. Jak tyto problémy vyřešit?

Otopné soustavy mohou během používání způsobit celou řadu problémů, které způsobí jejich nefunkčnost. Pokud ale budete vědět, co je způsobuje, budete s nimi moct sami bojovat.

Nečistoty v otopné soustavě

Směšovací ventily je naprosto základní složkou celé otopné soustavy. Právě on zajišťuje směšování studené vody s teplou, aby byla zajištěna optimální teplota. Tento ventil je ale naprosto neškodný, pokud bude vaši otopnou soustavu trápit řada nevyřešených problémů. Mezi ty nejčastější patří především zanesení nečistotami.

Automatický odvzdušňovací ventil vám může pomoct dostat přes trojcestný ventil a celé potrubí část z těchto nečistot, zpravidla vám je ale nepomůže úplně vyřešit. Někdy pomůže výměna vody v celé otopné soustavě, případně pomoc topenáře, pokud už si s věcí nevíte rady. Fakt je ale ten, že pokud budete tento problém podceňovat, zbytečně se připravíte o spoustu tepla, které vám otopná soustava může dát.

Zavzdušněné radiátory

Automatický odvzdušňovací ventil – s nečistotami sice neporadí, tento problém ale hravě vyřeší. Ano, řeč je o zavzdušněných radiátorech. Jde o poměrně běžný jev, který se objevuje nejen ve větších otopných soustavách. Pokud zbytečně nechcete přicházet o teplo, rozhodně tomuto problému věnojte pozornost. Jde totiž o něco, co můžete poměrně snadno vyřešit i bez automatického odvzdušňovacího ventilu.

Pokud jej nemáte, postačí vám speciální klíč (případně padnoucí šroubovák), sklenice a trocha trpělivosti. Pootočte ventilem a počkejte, dokud veškerý vzduch z otopné soustavy nebude pryč. Jakmile z ventilu začne kapat voda, máte hotovo a můžete pokračovat k dalšímu radiátoru.