Krbová kamna mohou být v mnoha domácnostech prospěšná

Asi nikomu se nechce platit horentní sumy za elektrickou energii, potažmo plyn. Doba je už ovšem taková a asi se jen tak rychle k lepšímu nezmění. Vytápět se však dá i jinak, třeba krbovými kamny. Ta jsou nejen vizuálně zajímavá, ale hlavně skutečně vysoce efektivní. Jejich provoz je navíc relativně nenáročný.

Cenově dostupné palivo

Ještě donedávna dřevem v českých zemích příliš mnoho lidí netopilo. To se však postupně mění. Dřevo šlo sice rovněž cenově nahoru, na druhou stranu ani zdaleka tak moc jako plyn a elektřina. Topit dřevem je dnes tudíž trendy, ovšem hlavně z donucení.

Dřevo má ještě jednu výhodu – těží se z velké části u nás. Proto nám ho nemůže nikdo jeho dodávky zastavit, na rozdíl třeba od plynu.

Správná volba kamen

Krbová kamna jsou nejen plně funkční, ale také se na ně hezky kouká. I když je možné najít i poměrně ošklivé modely, většina verzí je na pohled docela pěkná. Podle designu však dnes už vybírá jen málokdo.

O kamna je totiž poslední dobou poměrně značný zájem, což znamená, že jsou v mnoha obchodech vyprodána a čeká se na nové zásilky. Mnohem podstatnější než design je výhřevnost.

Tu je samozřejmě možné si spočítat, avšak než se o to pokoušet svépomocí, je lepší hodit toto břemeno na prodejce, který se touto matematikou zabývá dnes a denně. Při špatně spočítané výhřevnosti je totiž možné si vybrat kamna, která budou hřát jen málo, respektive budou až příliš silná.

Údržba

Jelikož se v kamnech spaluje dřevo, vzniká tam i popel. A ten může poměrně snadno ucpat kouřovody, které vedou do komína. Proto je vhodné popel nejen často vynášet, ale zároveň se alespoň jednou za čas mrknout i na kouřovod.

Pokud by se v něm totiž dlouhodobě usazovaly saze, mohlo by nakonec dojít k výbuchu celého zařízení. Sice by nešlo o explozi jako ve filmech, avšak nepořádku by z toho bylo stejně habaděj, nemluvě o zničených kamnech.