Objevte výhody malého pařeniště

Termín pařeniště určitě není nutné podrobně vysvětlovat – jedná se o malou zahradní stavbu určenou k pěstování bylinek, vybraných druhů zeleniny, které vyžadují zvýšenou ochranu, nebo k předpěstování sadby. Pařeniště je vlastně takovým krytým záhonem. Skládá se z podsady a vrchní části tvořené posuvnými či otevíracími okny. V současné době jsou nejoblíbenějším druhem zejména polykarbonátová pařeniště.

Pařeniště je prostorově nenáročnou variantou na zahradní skleník. Nelze v něm bohužel pěstovat zeleninu rostoucí do výšky, jako jsou třeba rajčata, ale je ideální pro pěstování nízkých rostlin, které by naopak mohly ve skleníku zbytečně překážet.

Co lze v pařeništi pěstovat?

  • Od března v něm můžete rychlit ředkvičky, jarní cibulku, saláty a bylinky, nebo zde předpěstovat sazenice různých druhů zeleniny a květin.
  • Jakmile jsou ředkvičky sklizeny, přichází na řadu okurky.
  • Po okurkách je možné volné místo opět osít ředkvičkami, kedlubnami nebo salátem.
  • Pařeniště zajistí časnou jarní sklizeň, ale také značně prodlouží sklizeň podzimní. Dovolí patřičné vyzrání například brokolici.

Výhody pařenišť

  1. Nižší náklady na jejich stavbu a následnou údržbu než u zahradních skleníků,
  2. lepší pěstitelské výsledky u nízkých druhů plodin,
  3. zelenina pěstovaná v pařeništi je o poznání křehčí a má jemnější chuť.

Nevýhody pařenišť

  1. Obtížnější manipulace s okny,
  2. méně pohodlí při zahradničení za nepříznivého počasí než ve skleníku.

Konstrukce a umístění pařeniště

Pařeniště se většinou konstruují v délce max. 20 metrů kvůli bezproblémové manipulaci s okny. Pro běžné potřeby zahrádkářů se však dodávají malá polykarbonátová pařeniště o rozměrech přibližně 100 x 50 až 100 x 100 cm. Při umístění pařeniště je nezbytné vzít v potaz maximální možné oslunění. Jednoduché mini pařeniště se proto v ideálním případě staví tak, aby jeho sklon směřoval na jižní stranu.

pařeniště

Velice důležité je v pařeništi větrání. Během slunečných dní se totiž může teplota v pařeništi zvednout až nad únosnou mez. Na noc je však nezbytné okna pařeniště pečlivě zavřít a raději ještě přikrýt slaměnou rohoží, dekou nebo kobercem, aby rostliny uvnitř netrpěly zimou.

Znásobte účinky s pařeništěm od Kokiskashop

Pěstování zeleniny ve Vašem pařeništi bude ještě mnohem efektivnější, pokud před samotnou výsadbou položíte úplně dospod vrstvu hnoje. Nejúčinnější jsou hnoje koňský, ovčí a kozí, které dokážou vytvořit a udržet patřičně vysokou teplotu. O trochu hůře, ale přesto dostatečně, funguje i vyzrálý kompost nebo sláma prolitá horkou vodou a posypaná vápnem. Na takto připravenou vyhřívací vrstvu poté navezte asi 20 cm vysokou vrstvu zeminy, pařeniště přikryjte a nechte několik dní prohřát. Poté už můžete zapojit své zahradnické umění a začít s výsevem či výsadbou.