Pěstujeme zeleninu v zahradním fóliovníku

 

Fóliovníky jsou levnější a mobilnější variantou oblíbených zahradních skleníků. Přestože jsou svými unikátními termo-izolačními vlastnostmi vhodné i pro pěstování okrasných a tropických rostlin nebo některých druhů ovoce, absolutním hitem mezi zahrádkáři je pěstování zeleniny ve fóliovnících.

Výhody pěstování zeleniny v zahradním fóliovníku

A není vůbec divu. Fóliovníky s kvalitní konstrukcí a především kvalitní fólií umožňují vysadit například saláty a ředkvičky již od brzkého jara, neboť zahradní fóliovník ochrání rostliny až do -5°C. První úrodu tak lze sklízet během několika málo týdnů a na velikonočním stole se radovat z prvních vlastnoručních výpěstků, které po dlouhé zimě dodají tolik potřebné vitamíny.

Fóliovník – co v něm pěstovat?

Mezi nejranější plodiny pěstované ve fóliovníku patří především jarní hlávkové saláty, ledové saláty nebo listové saláty. Oblibu si získávají i bylinky jako je pažitka, řeřicha, oregano, bazalka, meduňka a mnohé další. Fóliovníky jsou velice vhodné i pro předpěstování brukve, květáku, brokolice, zelí, celeru, pórku a kapusty.

foliovnik4

Jakmile tyto rostliny přemístíte na volný záhon, vznikne Vám ve Vašem fóliovníku prostor pro další zeleninu – můžete z něj udělat třeba foliovník na rajčata (tyčková, hrnková, keříková nebo cherry), kapie, lilky, dýně, cukety, papriky pálivé i sladké a všechny druhy okurek. Mnozí zahrádkáři se dokonce nebojí ani melounů. Všechna tato zelenina je v zahradním fóliovníku dobře chráněna před rozmary počasí a za Vaši péči se odmění velkými, zdravými a chuťově nedostižnými plody. Věřte tomu, že o dováženou zeleninu ze supermarketu již ani okem nezavadíte.

Tipy zahrádkáře – co a jak pěstovat v zahradním fóliovníku

  • Různé druhy rostlin vyžadují pro svůj růst odlišné teplotní a světelné podmínky. Například petúnie potřebují ke svému vzklíčení teplotu v rozmezí 20 – 22°C.
  • Podobně jsou na tom i rajčata. Ta se neobejdou bez dostatku světla a vzduchu.
  • Papriky požadují pro svůj výsev teplotu dokonce kolem 30°C. Jakmile mají tuto podmínku zajištěnu, odmění se vyklíčením v průběhu 10 dnů. Sazenice potom přesazujeme do květináčů po 1-2 kusech a zajistíme jim teplotu 27°C přes den a 18°C v noci.
  • Teplotně nejnáročnější jsou salátové okurky, potřebují horko kolem 35°C. Při nižších teplotách vyklíčí rovněž, ale až o několik dnů později. Okurky navíc vyžadují i vyšší teplotu půdy, která by při jejich přesazení na záhon měla být totožná s teplotou venkovního vzduchu nebo dokonce i vyšší. Proto fóliovníky jsou skvělými prostředky pro dosažení této teploty.

Mohlo by vás zajímat:

Avodkádová pomazánka kluci v akci

Utopenci kluci v akci