Práce v IT je lukrativní, přesto chybí tisíce lidí

Těžko najdete obor, kde se i průměrný pracovník dostane na nadstandardní finanční ohodnocení. V IT i přes tyto benefity chybí tisíce lidí.

Koronavirová krize s pracovním trhem razantně zatřásla. Nezaměstnanost se sice stále drží na poměrně nízké úrovni, práci je ale stále obtížnější najít. Opačná situace je v IT sektoru. Tam totiž dlouhodobě chybí pracovní síly. A nic na tom nezměnily ani poslední měsíce.

Nadstandardní benefity

Experti na vývoj softwaru, správci sítí – nejen v těchto oborech chybí tisíce pracovních sil. V Česku je už dlouhodobě hlad po IT odbornících. Trhu se ale nové krve stále nedostává. A to i přesto, že odborníci na vývoj webových aplikací a další profesionálové z oblasti IT jsou schopní vydělávat i násobky průměrné mzdy.

Zaměstnance se zkrátka nedaří najít. Kromě vysokých platů se tak snaží firmy nové kolegy lákat i na další benefity. Mezi ty patří například možnost práce z domova, 5 týdnů dovolené, stravenky na jídlo i příspěvky na volnočasové aktivity. IT profesionál, který aktuálně nemá práci, si tak může vybírat i z desítek volných pracovních pozic.

Perspektivní zaměstnání

Podle posledních údajů chybí na trhu práce až 20 tisíc IT odborníků. A každý rok se toto číslo zvyšuje. Vždyť jen v porovnání s rokem 2018 je poptávka po programátorech a „ajťácích“ celkově o pět procent vyšší. Český trh by navíc dokázal okamžitě zaměstnat až 115 tisíc IT specialistů.

Ani vysoké platy a benefity zatím nezlákaly dostatek lidí do tohoto oboru. A je to škoda. Vždyť vývoj webových aplikací a IT sektor obecně je nejvíce perspektivní a velice lukrativní z dlouhodobého horizontu. Čeká nás věk automatizace a robotizace. A k tomu, aby bylo něco takového vůbec možné, bude potřeba