Stavíme: Co všechno potřebujeme?

Základ každé stavby je podstatný, protože od něj se vše vyvíjí. Sice se nám asi nechce příliš se pohybovat na hrubé stavbě, protože nejde ještě o hotový dům, máme pocit, že je před námi ještě spousta práce, ale pamatujte, že cokoli do základů investujete, to jen tak měnit nemůžete. Takže, co by vám nemělo chybět?

Pojítko mezi stěnami – překlady Ytong

Tam, kde nemohou být stěny v sepětí, potřebujeme podpořit únosnost a minimalizovat tepelné mosty. K tomu nám krásně pomohou překlady Ytong, jež slouží k efektnímu překlenutí otvorů v obvodových stěnách či ve středových nosných příčkách. Mohou to být nosné překlady, když bude zapotřebí, aby byly opravdu bytelné, na ne tak namáhané části se volí nenosné překlady. Existují také ploché překlady, s nimiž se lépe manipuluje, a opravdu stabilní jsou betonové překlady.

OSB deska jako flexibilní prvek

OSB deska (oriented strand board) se vyrábí lisováním pryskyřicí ze štěpek jehličnatého dřeva. Lehká forma materiálu vám pak umožní opláštit konstrukci domu, lze ji využít na podlahy nebo s ní můžete obložit stropy. OSB deska vnese do interiéru akcent přírody, díky tomu se hojně využívá v dřevostavbách.

Sádrokartonová deska je kouzelník ve stavebnictví

Sádrokartonová deska. Asi si ji spojujete s umakartovými jádry, které hojně nahrazovala při rekonstrukcích. Dnes patří taková socialistická jádra minulosti, takže možnosti sádrokartonu jsou využívány i jinde. Materiál je dokonale odolný proti vlhkosti, navíc je i finančně příznivý, takže se s ním lehce rekonstruuje a vypadá to dobře. Můžete si přepažit místnost, aplikovat jej na stropní podhledy či si aplikujete vnitřní opláštění kvůli izolaci. Podobnou funkci, ale zvenčí má třeba šedý fasádní polystyren 120mm, který se využívá jak u nových, tak i starších domů, je zapotřebí mít správně odizolované obvodové zdivo, aby nebyl dům vlhký. Pak už váš dům ochrání právě zdánlivě fasádní polystyren.