Trávíte většinu pracovní doby na nohou? A v jaké obuvi?

Požadavky na pracovní obuv mějte vysoké. A v žádném případě se na ní nesnažte šetřit. Jedině pracovní obuv z kvalitních a funkčních materiálů vás patřičně ochrání a klenbě vaší nohy poskytne oporu, kterou vyžaduje.

Nekvalitní obutí nejenže znepříjemní celý pracovní den, ale také může negativně ovlivnit pracovní výsledky, či dokonce způsobit pracovní úraz.

Pohodlná, odolná a prodyšná

Pracovní obuv v první řadě musí být pohodlná, odolná, prodyšná, správně tvarovaná a lehká. Vyrobená z nezávadných materiálů a s protiskluzovou podrážkou odolnou vůči propíchnutí. Ani velká ani malá, zkrátka akorát. Na noze by měla dobře sednout a po celou pracovní dobu jí poskytovat patřičnou oporu.

Vybíráme pracovní obuv

Pracovní obuv vybíráme především s přihlédnutím k oboru, pro nějž je určena. Jiné obutí vyžaduje horník, jiné instalatér a jiná je pracovní obuv pro zdravotní sestry. V některých oborech obuv musí odolat nadměrné vlhkosti, v jiných vysokým, či naopak extrémně nízkým teplotám. Speciální obutí vyžadují kluzké povrchy a prostředí zamořené chemikáliemi.

Uniforma už není jen bílá

Pracovníci v chladírenských a mrazírenských provozech se neobejdou bez obuvi dostatečně zateplené. Potravinářské a zdravotnické provozy se zase neobejdou bez uniforem, jejichž součástí spolu s obuví bývá také zdravotnická halena a kalhoty. Dávno už přitom neplatí, že zdravotnická uniforma musí být jen bílá. Zdravotní sestřičky dnes vídáme v pracovních oděvech různých barev. Ty pak bývají jednotné pro celé oddělení. Uniforma pak je jejich jakýmsi poznávacím znamením.

Typy pracovní obuvi

Rovněž i škála typů pracovní obuvi je bohaté. V pracovních provozech je možné nosit pantofle, sandály, polobotky, mokasíny,obuv holeňovou, kotníkovou i holínky. Jak již bylo řečeno, záleží zde na provozovně, pro níž je určena.