Vhodný software nemusí stát vždy majlant

Mnoho laiků se mylně domnívá, že si koupí nabouchané dělo a nebudou už muset do svého PC investovat ani korunu.

V případě hardwaru to může být správná domněnka, avšak co se softwaru týče, je skutečnost o něco smutnější. Programy totiž také stojí poměrně velké peníze, zvláště ty, jež většina uživatelů nutně potřebuje. Dobrým příkladem je třeba Windows.

Ledacos je možné získat i zdarma

Je možné mít software zdarma a zároveň legálně? Ano, dokonce i operační systém ve formě Linuxu. Nejedná se však o něco, co by vyhledávali běžní uživatelé. Na ně je totiž tento software poměrně složitý, a navíc nevypilovaný.

Většinou se jeho výrobou zabývají menší týmy o několika málo lidech, které nemají mnoho možností, jak případné nedodělky rychle odstraňovat. To se samozřejmě musí negativně projevit nejen na plynulosti takovýchto výtvorů, ale rovněž i na uživatelském rozhraní, které často bývá vyloženě nepřátelské.

I vysoce kvalitní programy je možné používat, aniž by se za ně muselo platit, avšak pouze v osekané demo verzi a většinou jen po velmi omezenou dobu, typicky čtrnáct či třicet dní. Aby se zpřístupnily všechny funkce i po stanoveném limitu, je nezbytné zaplatit.

Levná možnost

Windows 10, Adobe Premiere elements 2023, případně AVG Tuneup licence se přitom dají sehnat poměrně levně, avšak nikoliv zadarmo. Stačí si je pořídit v režimu takzvané druhotné licence.

V podstatě se jedná o programy, které již byly koupeny a používány. Většina pochází z korporátních počítačů a software, který v nich byl v danou chvíli nainstalován, se pak přeprodává jiným zájemcům za podstatně příjemnější peníze.

Nejde o žádný podvod ani jiný druh zločinu. Když si člověk koupí takovýto software u důvěryhodného obchodníka, nemusí se cítit jako zločinec. Vše je totiž podle zákona. Dokonce zákazník obdrží i fakturu.