Výstava svatováclavské koruny bez front a čekání jako skvělý tip na výlet

České korunovační klenoty jsou nádhernými skvosty, které patří mezi historické předměty nevyčíslitelné hodnoty. Jsou pečlivě střeženy pod sedmi zámky v korunní komoře a výstava je vždy velikou událostí. Kdy bude další výstava pravých korunovačních klenotů, nevíme, ale zato přinášíme tip na aktuální výstavu dokonalé repliky svatováclavské koruny.

Dokonalá replika

Přesně zhotovená replika svatováclavské koruny je mistrovským a ručně vyrobeným dílem. Mistr zlatník Jiří Urban si na ní dal opravdu záležet, takže než koruna vznikla, trvalo to celých dlouhých devět měsíců. Tělo je vyrobeno z ušlechtilého kovu, který však není zlatem, jako v případě originálu, ale pouze stříbrem, na kterém je nanesena tenká zlatá vrstva. Složité bylo zejména vytvoření přesně rozmístěných úchytů pro umělé drahé kameny. Aby co nejvíce odpovídaly skutečné verzi koruny, jsou zpracovány do všech detailů s ohledem na drobné nedokonalosti a typickou kresbu. Mimořádně zdařilá replika se nachází v galerii Pražské mincovny v Obecním domě.

Prohlédněte si mince

Vystavená svatováclavská koruna je zlatým hřebem expozice, kde dominují mince ČNB v uměleckých ražbách do zlata a stříbra. Pražská mincovna výstavu koncipovala jako prodejní, což znamená, že nemusíte platit vstupné, a navíc si můžete odnést suvenýr v podobě krásné mince.

Pověsti svázané s českou královskou korunou

Podle na svatováclavskou korunu i ve formě repliky má zvláštní kouzlo. Jde o klenot natolik významný, majestátní a drahý, že přitahuje pověsti. Říká se, že když si pravou svatováclavskou korunu nasadí na hlavu člověk, který není právoplatným českým králem, do roka zemře. Silná energie koruny má údajně vycházet právě ze vsazených drahokamů, kterými jsou rubíny, spinely a nádherně tmavé smaragdy.