Zbavte se nechtěných pih

Možná někomu přijdou roztomilé. Vzpomeňte si třeba na dětskou hrdinku Pipy Dlouhou punčochu. Avšak ne každá dospělá žena se chce této hrdince knihy i seriálu podobat. Nemusíte se vůbec stydět za to, že pihy máte a už vůbec ne, že se jich chcete zbavit. Vždyť odstranění pih není nijak komplikované. Stačí jen vědět, jak na to.

Pihy k životu patří

Tvorba pih je přirozenou součástí života člověka. Jedná se o reakci melanocytů na sluneční záření, a to produkcí pigmentu. Zatímco lidé s tmavší pleti mívají tyto buňky hezky rozprostřené, u světlé pokožky se nacházejí spíše ve hloučcích. A to je přesně ten důvod, kvůli kterému se někdo na sluníčku krásně opálí, zatímco jiný přijde z nádherně stráveného dne u bazénu s červenou pokožkou plnou pih.

Na čem je tvorba pih závislá

  • genetice
  • věku
  • vystavování se slunečnímu svitu
  • typu pokožky

Nejlepším receptem je prevence

S tím, jaké geny zdědíte po svých předcích, nic moc neuděláte. Má jeden z rodičů mnoho pih? Máte velkou šanci, že s nimi budete bojovat také. Vliv má také stárnutí. Čím je člověk starší, tím ubývá pokožce schopnost rovnoměrné pigmentace. To vede k tomu, že se vám pihy budou na kůži objevovat stále častěji. Je to podobný proces jako šedivění vlasů. I ty také trpí úbytkem pigmentu. A to nejen z důvodu věku, ale dokonce i stresu.

Co se týče prevence vzniku pih, tak nejlepší možností předejití jejich vzniku je ochrana před sluncem. Nepodceňujte ochranné UV krémů, ale i mechanickou ochranu jako nošení klobouků se širokou krempou nebo vyhýbání se sluníčku v poledních hodinách a nadměrnému slunění. A co se týče krémů na opalování. Víte, jak poznat, jaký ochranný UV faktor zvolit? Každá pokožka to totiž má trochu jinak.

Odstranění pih u specialistů

V případě, že vás pihy trápí, nechte si je odstranit profesionálně. Zákrok většinou netrvá dlouho, provádí se ambulantně a výsledkem je pleť bez pih i dalších útvarů.

  • Výhodou odborné péče je poskytnutí konzultace. Ne každá piha, kterou chcete odstranit, je neškodná.
  • Při zákrocích se používají ty nejmodernější laserové přístroje.
  • Nebudete nijak omezeni. Vše je provedeno ambulantně ve velmi krátkém čase.
  • Vhodné nejen pro ženy, ale i muže.
  • Eliminovat jdou nejen pihy, ale i jizvičky, bradavice nebo fibromy.

Nechce se vám nikam chodit? Můžete zkusit i domácí kúry

V případě, že vás návštěva odborníka neláká, lze zkusit domácí recepty. Jejich vliv je diskutabilní, ale jsou cenově dostupné a ingredience najdete v každé kuchyni.

  • Citronová štáva – stačí jí jen pihy potírat a po čase by mělo dojít k jejich zblednutí. Ale pozor. Ne každá pokožka šťávu snese. Ta suchá může mít sklony k pálení nebo svědění. Proto je nejlepší to nejprve vyzkoušet jen na menších plochách a v případě reakce zkusit jinou metodu.
  • Kysané mléko – musí být však pořádně zhustlé a zkyslé, aby se na pokožce udrželo. Pleť by mělo nejen zesvětlit a ještě jí dodat živiny.
  • Med – zkuste smíchat lžíci medu, špetku soli a přidejte pár kapek limetkové šťávy. Touto směsí si pak ob den natírejte pihy. Zdá se vám to divné? Tak si dejte med jen tak. Pih vás to sice nezbaví, ale lžička medu denně je dobrá pro celkové zdraví organismu.

Proč je lepší si zajít k odborníkovi

Ač jsou pihy většinou neškodnou reakcí na sluneční záření, nemusí to tak být vždy..

Zpozorněte v případě, že :

  • Piha či znaménko mění tvar, barvu nebo velikost.
  • Pozornost věnujte i znaménkům, která vystupují nad kůži. Ty je dobré minimálně každý rok nechat zkontrolovat dermatologem.
  • Svědící pihy či znaménka by měl také raději vidět lékař .

Problém je, že v případě domácího ošetření pih si ani nevšimnete, že na své kůži máte problematický útvar. Odborník je na toto však školený.

A kdy je nejlepší doba se nechat ošetřit? Od podzimu do jara. V tu dobu se ještě nosí oblečení s dlouhými rukávy a slunce nemá takovou sílu. Požadavek o nevystavování exponované kůže do zhojení sluníčku vás tedy nebude nijak omezovat.

A jak jste na tom s pihami vy?