Zlato může být rozumnou investicí do budoucna

Hledáte jednoduchý způsob přivýdělku a nechcete překračovat zákon? V tom případě pro vás bude asi tím nejlepším krokem investovat své peníze do něčeho zajímavého. Možností je opravdu mnoho, ale většinou se jedná o poměrně vysoké riziko.

Když investujete své úspory do zlata, také nebudete mít nic stoprocentního, nicméně riziko v tomto případě je mnohem nižší než u většiny jiných komodit.

Nesázejte všechno na jednoho koně

Pokud se má jednat o vaši první investici, měli byste ctít dvě zásadní pravidla – nikdy nesázejte všechno na jednu kartu a vždy používejte pouze peníze, jež máte navíc.

V případě, že se vaše investice bude vztahovat pouze na zlatostříbro nebo jinou komoditu, riskujete, že budete ve ztrátě. Pokaždé si vyberte alespoň dvě investiční komodity. Díky tomu snížíte potenciální riziko o padesát procent.

Jakákoliv investice je vždy nejistá, ať už se tváří sebelépe. I když zde máte vyšší šanci být nakonec v plusu, pořád je tu možnost, že o investovanou částku přijdete. Nikdy proto nepoužívejte peníze určené na životně důležité věci, jako je nájem nebo hypotéka. Mohli byste se tak dostat do potíží, o něž nestojíte.

Proč zrovna zlato?

Zlato patří mezi nejcennější suroviny na planetě. Není to dáno pouze jeho hezkými vizuálními vlastnostmi a dobrou vodivostí, díky které je žlutý kov v hojné míře používán v elektroprůmyslu, je to také kvůli jeho nedostatečným zásobám.

I když se každý rok rozvíjejí metody těžby, poptávka po něm stále roste. To je také důvod, proč se zvyšuje i jeho cena. Samozřejmě, i v tomto případě dochází k různým skokům, nicméně zlato je stále bráno jako komodita, na kterou je z hlediska investice poměrně velké spolehnutí.

Jaké podoby může zlato mít?

Na rozdíl třeba od akciových investic se vše neodehrává pouze virtuálně, avšak zlato máte fyzicky doma. Může mít formu klasický zlatých cihliček, jež mohou vážit až 1 kg, tak i hmotnějších zlatých cihel a v neposlední řadě rovněž investičních zlatých mincí. Ty jsou zajímavé nejen svou hodnotou, ale také vizuálním zpracováním.

Díky tomu nejde pouze o zdroj investice, ale takové mince můžete použít třeba i jako dárek k narozeninám, případně k výročí svatby. Je možně na ně nechat dokonce vyrýt i jmenování, respektive jména. Koupit si dají i mince, na nichž jsou vyobrazeny různé české historické osobnosti, třeba Karel IV.

Kdy jít do zlata?

Hodně komodit se vyplatí nakoupit v době krize, nicméně zrovna toto pravidlo pro zlato neplatí. Naopak, chcete-li investovat nějaké peníze do zlata, ideální dobou je čas prosperity, kdy ekonomové neočekávají žádné velké výkyvy ani jiná nepříjemná překvapení. Zlato v takové době roste na hodnotě a je pro investory velice výhodné.

Ovšem pozor, i když budou predikce takřka ideální, pořád do toho mohou hodit vidle Číňani, konkrétně tedy čínská centrální banka, která může ceny zlata zásadním způsobem ovlivnit, a to ať už směrem nahoru či dolů.

Nepříjemné rovněž může být otevření nového důležitého dolu, případně navýšení těžby v těch stávajících. Stát se prostě může hodně věcí, takže byste neměli čekat nějakou procházku růžovou zahradou.

Kde zlato nakoupit?

Existují speciální prodejny se zlatem, ale není problém objednat si dokonce pár cihliček i přes internet. Nemusíte se nikam hnát a riskovat třeba případné okradení. V některých arabských státech dokonce existují i automaty na zlaté cihličky, nicméně jejich zavedení se z mnoha důvodů v našich zeměpisných šířkách asi nedočkáme.

Krom zlatých cihliček se dají pořídit i speciální mince, které rovněž fungují jako dobrá investice. Koupit se dají v Pražské mincovně, a to jak přímo u nich, tak i skrze jejich e-shop. Než tak však učiníte, důkladně si svou investici ještě promyslete.