3 hlavní kritéria, na co si dát pozor při výběru autobaterie

Autobaterie je důležitou součástí každého motorového vozidla. Bez kvalitního zařízení jen těžko nastartujete váš vůz, a to zejména v době, kdy venku panují zhoršené klimatické podmínky. Pakliže se v nejbližší době chystáte na koupi nové autobaterie, je dobré vědět, na jaké parametry si dát pozor.

1. Rozměry baterie

Ne u všech vozů je možné použít stejný typ autobaterie. Nejjednodušším způsobem, jak zjistíte, jaký model je pro váš vůz vhodný, je změření rozměrů stávajícího zařízení, které v automobilu máte. Je nutné vzít v potaz především délku, šířku a výšku. Pokud jezdíte v běžném vozidle, které je homologované pro evropský trh, pak s volbou baterie nemusí být problém, protože by měly mít všechny jednotné rozměry. Přesto i zde mohou být několikacentimetrové odchylky, raději si tudíž vše náležitě přeměřte.

2. Kapacita

Zásadním kritériem při výběru je kapacita, jež se obvykle udává v Ah. Každý prodejce by měl tento údaj uvádět na štítku baterie. Vždy vybírejte autobaterie podle typu auta. Například pro vozidla, která mají dieselový motor, je praktické zvolit modely s kapacitou od 70 Ah, u benzínových je možné vybrat i lehce nižší kapacitu, protože nejsou tak náročné.

3. Napětí

Kromě kapacity se u každé autobaterie uvádí i napětí. U běžně dostupných osobních automobilů se doporučuje baterie s napětím 12 V, totéž platí i pro nákladní vozy. Zde ale mějte na paměti, že nákladní vozidla potřebují tyto baterie dvě.

Z hlediska ceny a modelů od jednotlivých výrobců je dnes na trhu nepřeberné množství produktů. Raději se vyhněte laciným neznačkovým bateriím, u nichž často dochází k rychlému opotřebení. V konečném důsledku by se vám takovýto nákup nemusel vyplatit. Kromě toho si také dejte záležet na pravidelném dobíjení. V případě, že auto na delší dobu odstavíte, je vhodné autobaterii vyjmout a uložit na bezpečné místo, například do garáže.