Bad habits: 5 kosmetických zlozvyků, které nahrávají akné

Poctivě používáte kosmetiku na akné, ale i tak vidíte stále nové pupínky? Pravděpodobně za to může chybička ve vaší beauty rutině. Tohle jsou ty nejčastější špatné návyky, které v boji za zářivou pleť brzdí možná právě vás – odhalte je!

Často střídáte kosmetické produkty

Experimentování s kosmetikou a její neustálé obměňování dokáže vaši pleť pořádně rozhodit! Pamatujte, že pokud po použití nevidíte okamžitě zlepšení, jde o naprosto normální jev. Pokožka se obnovuje každých 25 dní a potřebuje svůj čas, aby si na novou péči zvykla. Proto hned neodsuzujte beauty přípravky jako neúčinné a buďte chvilku trpělivá! Některým látkám může trvat skutečně dlouho, než jejich efekt bude viditelný – například retinol se naplno projeví až po 12 týdnech! Ke konečnému zúčtování přistupte opravdu až po 4 měsících.

Aplikujte kosmetické produkty pouze na pupínky

Je to pochopitelné; máme tendence léčit to, co vidíme, ale už si neuvědomuje, že takhle vzniku nových nedokonalostí někde jinde nezabráníme. Až tedy budete aplikovat své kosmetické favority, naneste jejich tenkou vrstvu rovnoměrně alespoň na celou oblast čela, nosu a brady. Výjimkou z tohoto pravidla jsou jen přípravky určené bodovému ošetření akné, které jednotlivé pupínky vysuší a zmírní již propuklý zánětlivý proces.

Používáte nevhodný make-up, produkty pečující o pleť a nebo vlasy

Některá dekorativní, pleťová nebo vlasová kosmetika může obsahovat oleje nebo jiné přísady, které ucpávají póry. Najděte si čas a překontrolujte jejich štítky – možná najdete vetřelce nevhodné pro problematickou pleť. Jestliže vás trápí zvýšený výskyt pupínků v oblasti kolem úst, posviťte si také na složení vaší zubní pasty. Ty totiž běžně obsahují velké množství chemikálií, které mohou kůži při kontaktu podráždit. A propos, pasta na zuby je opravdu jen na zuby, ne na cílenou likvidaci pupínků!

Svou kosmetiku a kosmetické pomůcky si s někým půjčujete

Akné sice není nakažlivé, ale pokud sdílíte make-up, štětce nebo jakékoli jiné aplikátory, může dojít k přenosu bakterií. Stačí pak mít pleť ke vzniku pupínků trochu náchylnější a infekce naplno propukne. Poučení? Buďte sólisté!

Pleť čistíte příliš nebo nedostatečně

V make-upu se nespí! Bez výjimek! I ten nekomedogenní může způsobit akné, když v něm strávíte noc. Pokud jste příliš unavená na celou večerní rutinu, použijte alespoň odličovací ubrousky a pleť opláchněte. Druhý extrém – přehnané čištění obličeje několikrát denně také není cestou. Jen tím pokožku vysušíte a spustíte nadměrnou produkci kožního mazu. K čemu to vede určitě tušíte. Obličej opravdu stačí čistit ráno a večer, popř. až dokončíte aktivitu, u které se zpotíte.

Chápeme, že pupínků se chcete zbavit co nejrychleji. Jejich léčba ale vyžaduje čas a klid. Na pleť netlačte, neaplikujte na ni větší množství přípravků, než je doporučeno, přehnaně ji nevysušujte. Při mytí obličeje a další pokožky s akné buďte šetrná. Používejte jen jemné, nekomedogenní kosmetické produkty, s nikým se o své beauty hrdiny a náčiní nedělte, ručník nevyjímaje. Hygiena je stejně jako šetrnost naprostý základ! Pokud ani po měsících tyto kroky nepřinesou ovoce, stav akné se zhorší, zanechává vám jizvy a způsobuje nepřiměřený emoční stres, vyhledejte dermatologa.

Střídáte kosmetiku, nebo máte své oblíbence, kterým jste naprosto věrní?