Chci nosit pracovní oblečení, u kterého se nebudu muset bát postihu z inspektorátu práce 

K další diskusi s Pavlínou o pracovním oblečení mě přiměla jedna návštěva v logistické firmě, kde si momentálně vydělávám na živobytí. Nutno dodat, že nešlo o žádnou příjemnou sousedskou kontrolu, nýbrž o lidi z Inspektorátu práce. Asi dokážete domyslet, že nikdo z nás z jejich příchodu neskákal radostí. I já jsem se bál.

Dbám na to, aby bylo mé pracovní oblečení v pořádku

Inspektoři byli opravdu důkladní, zajímali se o každý detail včetně mě. Naštěstí jsem byl oblečený podle předpisů a měl všechno v naprostém pořádku. Bohužel ale nakonec objevili chyby. Tři skladníci  na sobě neměli reflexní vestu. Jak má reflexní vesta vypadat, to se dozvíte zde. Když zaměstnanci ochranné pracovní oděvy a pomůcky nenosí, slízne to za ně šéf. Logicky. Zákoník práce §132, odstavec 3 říká, že za bezpečnost podřízených a jejich ochranu zdraví při práci odpovídá vedoucí zaměstnanec. 

Všemu unikám se ctí

Šéf šel na kobereček a dostal pokutu. Já všemu unikl se ctí. Reflexní vestu u nás musíme nosit povinně a já to vždycky dodržuji. Někdy totiž můžete při jízdě skladem někoho přehlédnout, a když ho naberete vysokozdvižným vozíkem, není to pro něj zrovna příjemná zkušenost. S reflexní vestou jste ale vidět na dálku a nic podobného se vám nestane. 

Není mi zrovna příjemně 

Kromě skladníků si tuto nepříjemnost odskáče samozřejmě i zaměstnavatel. Jestliže se zjistí, že zaměstnancům pracovní oděvy a obuv a osobní ochranné pomůcky neposkytuje vůbec, rázem se ocitá ve velkém průšvihu. U nás naštěstí k ničemu podobnému nedošlo, protože bylo jasné, že jde čistě o chybu skladníků, kteří si své vesty nevzali. I tak mi ale z té kontroly není příjemně po těle. 

Nechci mít problémy se zákonem

Pokud by všechno proběhlo s vědomím zaměstnavatele, mohlo by ho takové opomenutí klidně vyjít i na jeden nebo dva miliony. Zákon č. 251/2005 Sb. totiž určuje dvě kategorie postihů při nenošení pracovních prostředků, a sice přestupek vůči fyzické osobě a správní delikt vůči právnické osobě. Já si dávám pozor, dbám na bezpečnost, stejně jako ve firmě, o které se píše v tomto článku, protože nechci, aby ruka zákona dopadla i na mne. 

MÁM POCHOPENÍ I PRO PROVINILCE

Ovšem celý incident, který nakonec skončil postihem šéfa a třech provinilých skladníků, mě přiměl k úvaze, zda by nebylo možné nějak spojit reflexní prvky s bundou nebo mikinou. Zmínění pracovníci se totiž před inspektory hájili tím, že reflexní vesty jsou nepraktické a vadí jim při práci. Svým způsobem tohle chápu, protože reflexní vesta opravdu není příliš šikovný pracovní oblek. Alespoň ne pro mne. 

Doma hned uvažujeme, jak by se dalo této situaci v budoucnu předejít

Pavlíně vyprávím o kontrole v práci. „Myslíš, že by se dala vymyslet nějaká bunda nebo mikina s reflexními prvky, která by plnila funkci reflexní vesty?“ ptám se jí potom. Přikyvuje. „Myslím, že by to neměl být problém. V podstatě můžeš reflexní pásky našít na rukávy a na tělo mikiny nebo bundy a je to. Dalo by se to vymyslet tak, aby to vypadalo jako designérský efekt módního návrháře,“ říká přesvědčivě. 

Přemýšlím o reflexní mikině 

„Netuším, jestli někdo něco podobného už třeba nevyrábí, ale realizovat by se to určitě dalo,“ reaguje na můj nápad Pavlína. „Celkem chápu, že lidem připadají reflexní vesty nepraktické a cítí se v nich hloupě a třeba mikina s reflexními prvky by tenhle problém vyřešila,“ přemýšlím nahlas. „Opravdu si myslím, že by to šlo udělat stylově,“ říká sestra po chvíli přemýšlení. „Klidně by se daly koupit jednoduché mikiny na Larond a na ně by se nechaly prvky našít,“ dodává. 

Společně vymýšlíme 

Vezme si pak svůj pracovní náčrtník a měkkou tužku a chvíli si soustředěně něco črtá. Pak mi obrázky ukáže. Vidím návrh bundy a mikiny s elegantně zakomponovanými reflexními pruhy. Vypadá to opravdu dobře. „Chtělo by to nějakou tmavší podkladovou barvu. Tmavě modrou, hnědou černou, potom ty pruhy dobře vyniknou,“ vysvětluje Pavlína. Kývám a mám radost. Kdo ví, co dalšího  spolu ještě vymyslíme.

 

Přišla někdy do firmy, ve které pracujete, kontrola? Proběhla bez postihu, nebo inspektoři odhalili nedostatky? Čí vinou tyto nedostatky vznikly?