Hliník má spoustu výhod. Uplatnění nachází i u solárních panelů

Hliník je mimořádně všestranný kov s celou řadou výhod, navíc je uznávaný pro svou lehkost a pružnost. Hliník zkrátka můžete odlévat, tavit, tvarovat, obrábět i vytlačovat, což znamená, že se z něho vyrábí rozmanité tvary.Vzhledem ke své všestrannosti a pevnosti se zmíněný materiál dostává do popředí v mnoha odvětvích, například narazíte na hliníkové profily na solární panely.

Nízká hmotnost

Jedná se o známý lehký kov, jehož specifická hmotnost je přibližně 2,71 g/cm3, což je zhruba třetina hmotnosti oceli. Přeprava hliníku je tedy snadnější a zároveň i levnější než u ostatních kovů. Pevnost hliníku je možné upravit za pomoci různých legujících prvků, jež rozšiřují výčet výhod včetně vyšší pevnosti a jednodušší tvarovatelnosti.

Odolnost proti korozi

Hliník je kov odolný proti korozi, neboť si přirozeně vytváří ochranný povlak, který je extrémně tenký a vzniká při kontaktu s oxidačním prostředím. Ochranná vrstva oxidu hlinitého pomáhá chránit povrch kovu před korozí. Lakováním a eloxováním je potom ještě možné zlepšit celkovou odolnost proti korozi.

Elektrická a tepelná vodivost

Hliník je také vynikajícím vodičem tepla a elektřiny. Sice není tak vodivý jako měď, ale má přibližně třetinovou hmotnost, což znamená, že hliníkový drát s poloviční hmotností měděného drátu by měl stejný elektrický odpor. Proto jsou ideální pro přenos elektrické energie. Zároveň se jedná o vynikající vodič tepla, a tím pádem se používá jako chladič v různých aplikacích (LED světla, elektrické výrobky, základní desky počítačů a podobně).

Odrazivost a tvárnost

Hliník je výborný reflektor. Uplatnění nachází v záchranných přikrývkách a svítidlech, protože má schopnost odrážet světlo a teplo.

Recyklovatelnost

Spousta lidí si myslí opak, nicméně hliník je stoprocentně recyklovatelný a během recyklačního procesu si zachovává všechny své původní vlastnosti. Při výrobě je nákladově efektivnější použít recyklovaný kov.

Jestliže hledáte dodavatele hliníkových profilů, podívejte se do nabídky společnosti Profimet (více info zde). Uvedený profesionál má sklad v Praze, kde je více než 500 položek skladem za příznivé ceny.