Hluchý skladatel Ludwig van Beethoven

V roce 1770 se narodí v německém Bornu chlapec jménem Ludwig,  jehož matka je silně věřící a otec Johann se živí jako zpěvák, který je známý svým pitím alkoholu.

Ale nebrání mu to v tom, aby ze syna nesedřel kůži samým cvičením na hudební nástroje.Touží z něho vychovat takového umělce jakým byl Wolfgang Amadeus Mozart.

Díky této drsnévýchově se z něho opravdu stává velice schopný hudebník a brzy se v něm začínají probouzet známky geniality a originální tvorby.

V roce 1778 jeho otec pořádá veřejné vystoupení, ale žádné pozdvižení se nekoná.

Na rozdíl od jeho kolegy vzrůstá jeho reputace pomaleji.  Ludwig je neuvěřitelně plodný a každá jeho symfonie zvedá jeho slávu.

Ale jak už to v životě bývá, profesionální život jde nahoru, ale v soukromém životě šťastný není.Trápí ho jeho částečná hluchota, která ho začíná sužovat. I přesto komponuje stále lepší a lepší skladby.

V roce 1787 se skladatel setkává se samotným Wolfgangem Amadeem Mozartem ve Vídni.

Prvního veřejného vystoupení se dočká konečně v roce 1795 také ve Vídni, kde měl obrovský úspěch u obecenstva.

I přes jeho neustále se zhoršující sluch Beethoven skládá jako o závod. V následujících letech složí také operu a šest symfonií.

Mezi jeho nejznámější mistrovská díla patří: Devátá symfonie, známá spíše pod názvem: Óda na radost, klavírní skladba: Pro Elišku, opera: Fidelio.

V soukromém životě se mu kromě sluchu nedaří také kvůli jeho povaze. Beethoven je podle ostatních  výbušný, hamižný až i paranoidní.  Díky tomu se ani nikdy neožení a nemá žádné potomky. Přesto se bláznivě zamiluje do vdané ženy: Antonie Brentanové, které napíše spousty milostných dopisů, ale nikdy je neodešle.

V roce 1827 Beethoven umírá příčinou selhání jater.

Tohoto skladatele zná celý svět a dodnes je považován za genia, jehož skladby  jsou nejvíce rozpoznávanou klasickou hudbou na světě.