I dluhy mají řešení! Víte jaké?

Dluhy má v dnešní nelehké době kdekdo, na tom není nic zvláštního. Otázka je, nakolik ovládají váš život. Pokud máte vše pod kontrolou a měsíční splátky nijak nenarušují váš běžný domácí rozpočet, pak je všechno v naprostém pořádku. V opačném případě ale nastává problém. Když vám kvůli dluhům nezůstává pomalu ani na chleba s máslem a nevíte kudy kam, je potřeba začít celou situaci řešit. Nevíte jak? Věřte, že existuje legální způsob, jak se dluhů zbavit. Jen nesmíte strkat hlavu do písku, ale postavit se jim čelem. Před věřiteli se nikam neschováte, časem vás vždy dostihnou. Proto buďte rychlejší a požádejte o osobní bankrot. Tím především ochráníte sami sebe a ani exekutor si na vás nepřijde. Chcete vědět, jak to všechno zařídit?

 

Oddlužte se!

 

Pro předlužené lidi je osobní bankrot neboli oddlužení zpravidla posledním záchranným kruhem na rozbouřeném moři nezvladatelných půjček a úvěrů. O oddlužení rozhoduje soud, které ve většině případů probíhá splátkovým kalendářem. Stačí, abyste po dobu pěti let zaplatili jen třetinu všech svých závazků a zbytek je vám nadobro odpuštěn. Oddlužením se můžete zbavit nejen různých dluhů z půjček a spotřebitelských úvěrů, ale také dluhů z podnikání. Podmínky pro oddlužení OSVČ (osoby samostatně výdělečně činné) jsou v podstatě stejné jako u oddlužení fyzických osob. Musíte mít závazky nejméně ke dvěma věřitelům. To v praxi znamená, že když splácíte například kontokorent u banky a půjčku u nebankovní společnosti, je podmínka splněna. Jestliže máte ale krátkodobou půjčku a spotřebitelský úvěr u jedné úvěrové společnosti, podmínka naplněna není. Oddlužení má svá jasná pravidla, jež se řídí ustanoveními insolvenčního zákona.

 

Oddlužení zastaví exekuci

 

Pokud máte dluhy a upomínky házíte rovnou do koše, jednou se vám to vymstí. Budete-li hrát mrtvého brouka, exekutor bude rychlejší než vy. Jemu se už stěží vyhnete a jeho vymáhání dlužné částky se vám určitě líbit nebude. Nejenže po vás bude chtít původní nezaplacenou sumu, ale i úroky a celé náklady exekučního řízení. A to není právě málo! Z vypůjčené tisícovky se může rázem stát dluh v desítkách tisíc. Jestliže vás návštěva exekutora konečně probudí z letargie, pořád máte ještě šanci zachránit svůj majetek. Pokud ihned podáte k soudu návrh na oddlužení, veškeré exekuce vedené proti vám se okamžitě zastaví a nikdo z věřitelů na vás nemůže. Obě strany, věřitelé i dlužníci, musí počkat na rozhodnutí soudu. Ten teprve určí, jakým způsobem bude oddlužení probíhat.

 

Žádost musí sepsat právník

 

Oddlužení je administrativně náročný proces, který má zákonem dané náležitosti, jež je nezbytné dodržet. Proto od 1. července 2017 může žádost o oddlužení sepsat jedině právník nebo akreditovaná osoba, což má právě spoustu výhod. Jednak máte jistotu, že vám soud žádost nezamítne z důvodu formální chyby, a zároveň také profesionální sepsání návrhu na oddluženízvyšuje vaši šanci na úspěch. Ne každému je totiž oddlužení automaticky povoleno, soud posuzuje případ od případu.

 

Oddlužení je pro dlužníky strastiplná cesta trvající pět let, avšak často jediným východiskem z nouze. Pokud za tu dobu splatíte alespoň jednu třetinu závazků, zbytek dluhů se vám navždy umaže a vy můžete začít znovu s čistým štítem. A to určitě stojí za to!