Jak na výměnu oleje u auta svépomocí?

Olej je zásadní pro správné fungování motoru. Jeho kvalita se s najetými kilometry rapidně mění k horšímu – může vzrůst spotřeba pohonných hmot, výkon motoru klesá a zkracuje se jeho životnost. Výrobci v servisních knížkách sice uvádí doporučené termíny výměny olejů, ale výrobci zároveň chtějí, abyste si brzy koupili auto nové. Odborníci proto doporučují měnit olej ještě častěji. Můžete to dokonce zvládnout i vlastními silami. Jak na to?

Ačkoliv je v servisních knížkách uveden interval třiceti tisíc kilometrů, zkušenosti ze servisů ukazují jako ideální výměnu oleje po každých patnácti tisících najetých kilometrech. Mazací schopnost oleje se časem snižuje, olej se zanáší sazemi a nespáleným palivem. Motor se pak hůře promazává. Pokud ale nejezdíte zvlášť často, nečekejte až na překročení této hranice. V takovém případě olej měňte i bez nájezdu jednou za rok nebo maximálně po osmnácti měsících.

Když už se budete věnovat extra péči pro vaše auto, zkontrolujte i povinné ručení. Jste si jistí, že za něj nepřeplácíte? Ověřit to jde snadno a zdarma. Do internetového srovnávače nabídek pojišťoven Porovnej24.cz stačí zadat pár jednoduchých údajů o vás a vašem voze. Během chvilky zjistíte, kolik a kde můžete ušetřit.

Kolik stojí výměna oleje?

V cenách jsou jako vždy rozdíly podle místa servisu. Platí, že v Praze je výměna oleje dražší než v Ústí nad Labem. Rozdílné ceny také potkáte mezi autorizovanými a neautorizovanými servisy: autorizované servisy výměnu oleje spojují se servisní prohlídkou, cena je tak víceméně v konečném součtu schovaná. S výměnou oleje spojte i výměnu olejového filtru. Filtr zachycuje pevné částice, které se nemají dostat do motoru, a tím jej chrání před nadměrným opotřebením.

Výměna oleje svépomocí

Pokud se vám nechce kvůli výměně oleje řešit servis, můžete ho vyměnit svépomocí. Nejde o nic složitého. Jen mějte na paměti, že se pak budete muset postarat o likvidaci starého oleje a nebezpečného odpadu v podobě olejového filtru. Na výměnu oleje si připravte správný olej podle instrukcí výrobce, olejový filtr, kyblík nebo jinou nádobu, hadry, klíč na olejový filtr, klíč na uvolnění šroubu olejové vany a trychtýř.

Krok číslo jedna je zahřátí a vypouštění oleje. Stačí minuta nebo dvě volnoběhu nebo se s autem kousek projeďte. Auto zaparkujete na rovině, ideálně si najděte montážní jámu. Podle instrukcí výrobce najděte pod motorem olejovou vanu a vypouštěcí šroub. Sáhněte si na motor, zda je na dotek v pořádku, abyste se nespálili. Pod vypouštěcí šroub dejte kyblík, uvolněte šroub a nechejte olej vytékat. Jakmile začne olej už jen kapat, šroub opět utáhněte.

Pak se přesuňte pod olejový filtr a uvolněte ho. Počítejte s tím, že může vytéct až litr oleje. Stejně tak si dejte pozor, jak máte natočenou ruku, aby vám olej nestékal přímo po ní. Starý filtr vytáhněte a nechejte ho ještě v kyblíku okapat. Těsnění nového filtru potřete olejem a našroubujte ho do auta. Až nyní naplňte motor novým olejem. Sundejte víčko a vložte nálevku. Pokud si všimnete, že olej při plnění protéká u olejového filtru, ještě ho dotáhněte. Oleje doplňte jen tolik, kolik je uvedeno v servisní příručce. Celá výměna by nakonec neměla zabrat více než hodinu.