Proč zrovna koberec?

Aby se člověk cítil v bytě jako doma, potřebuje mít nejen vhodný nábytek, ale také kvalitní podloží. To může mít celou řadu forem. Do módy se zpátky dostávají třeba parkety, avšak i o koberce je zvýšený zájem. Hlavně o ty kvalitnější druhy.

Čištění už dávno není problém

Koberce mají celou řadu zarytých odpůrců, jejichž zapšklost však pramení z minulosti, kdy se tepichy ještě velmi špatně čistily. Tehdy rozlitá polévka většinou automaticky znamenala nutnost volat čistírnu.

Ty doby jsou už naštěstí definitivně pryč, jelikož se v současnosti dají za poměrně malé peníze koupit i speciální čističe, které z koberců dokáží odstranit i zažranou špínu, aniž by došlo k jejich újmě.

Ani alergeny už nejsou s moderními vysavači žádný problém. Moderní stroje dokáží bez potíží zlikvidovat jak zvířecí chlupy, tak třeba i roztoče. Některé modely dokonce disponují i ultrafialovým světlem, které tento druh alergenů efektivně ničí, aniž by je musely vysát.

Jde z nich teplo

Nejen snadná údržba, ale i přívětivá cena je důvodem, proč se zajímat o koberce. I střední kvalita se dnes dá sehnat za velmi dobré peníze. Tyto verze dokonce v sobě dokáží kumulovat tepelnou energii.

Když po nich člověk chodí, nestudí ho nohy, ani když je naboso. Navíc takto nahromaděná energie se postupně uvolňuje do prostoru, což má za následek zlepšení tepelné pohody v místnosti. Díky tomu je možné snížit intenzitu topení a ušetřit pár korun navíc.

Nejlepší kousky

Střední třída je už skutečně velmi dobrá, avšak do kvalitních orientálních koberců má ještě hodně daleko. Pravý orientální koberec se totiž vyrábí vždy ručním způsobem a pouze z přírodních surovin. Nejde tedy o žádný umělý prefabrikát, ale často o skutečné umělecké dílo.

A za tyto vlastnosti se samozřejmě platí. Mnohdy se může cena skutečného perského koberce vyšplhat i přes sto tisíc korun, často i více. Naštěstí je možné koupit takovéto tepichy občas i ve slevě, třeba v obchodě Buchara.