Jak se stát pilotem aneb průkaz soukromého pilota vyžaduje 45 hodin výcviku

Živit se pilotováním je dětským snem mnohých z nás. Pokud jste si ale svou kariéru již vybrali v jiné oblasti, je možné se stát pilotem ve svém volném čase. Například pro to, abyste získali průkaz k pilotování vrtulníku, je třeba absolvovat výcvik trvající 45 letových hodin. Poté je možné pilotovat jednomotorové pístové vrtulníky. Průkaz soukromého pilota je poté platný v rámci celé Evropské unie.

Letecká škola tyto výcviky otevírá pravidelně. Výcvik skládající se ze 45ti letových hodin zahrnuje výuku všech ovládání ve vrtulníku a také budete muset během něho řešit různé nestandardní situace. Během první tří až čtyř sezení se každý účastník kurzu seznámí s vrtulníkem. Dále se budete věnovat teorii a pozemním přípravám. Teoretická část probíhá během výcviku na soukromého pilota spíše formou samostudia, přičemž veškeré nejasnosti jsou vysvětlovány během konzultací.

O tom, jak se stát pilotem pro soukromé účely, v tomto případě vrtulníku, jste se již několik slov dozvěděli. Cena kurzů je různá, za teoretickou výuku v rozsahu zhruba 100 hodin se pohybuje kolem 15 000 Kč. Naproti tomu letový výcvik trvající 45 hodin stojí přibližně 330 000 Kč. Praktický výcvik může být vykonáván až od 16ti let. Kurz je zakončen zkouškou, po jejímž úspěšném absolvování získáte průkaz soukromého pilota. Tuto zkoušku je však možné absolvovat až po překročení 17ti let věku.