Jak vybrat správnou školu? Máme pro vás několik tipů

Vybrat takovou školu, kde se vám bude příjemně studovat a ještě se tam něco naučíte, je poměrně obtížné. V tomto článku vám ale poradíme, jak na to.

Výběr správné školy je naprosto nezbytný pro vaši další budoucnost. Rozhodovat se ale ve 14 letech o vaší budoucnosti je ale poměrně náročné. Proto vám v následujících řádcích ukážeme, jak zvolit správnou školu vhodnou přesně pro vás.

Jak na výběr oboru?

Hned na začátek pro vás máme jednoduchou radu – nevybírejte si školu jen podle toho, že je lehké se na ni dostat. Přijímačky na nečisto vám pomohou procvičit vaše znalosti a připravit vás na přijímačky z českého jazyka, matematiky a dalších potřebných předmětů. Jít tedy na nějakou školu jen proto, že má nízké požadavky na své studenty, tedy rozhodně není dobře rozhodnutí.

Ani jednoduchá maturita nebo výuční list rozhodně není něco, co by vám otevřelo dveře u většiny zaměstnavatelů. Právě naopak. Proto si raději vyberte školu podle toho, co vás baví. Podívejte se na to, co vám ve škole nejvíce jde, případně se zamyslete nad vašimi koníčky. Můžete s některým z nich spojit svoji profesní budoucnost? Pokud ano, neváhejte a přihlaste se na takovou školu.

Výběr správné školy

Výběr oboru tedy máte za sebou, jak ale vybrat tu správnou školu podle dalších parametrů? Přece jen vás čekají čtyři roky s novými spolužáky, učiteli a v novém prostředí. Proto je dobré si nejprve o dané věci něco zjistit. Ideální k tomu jsou dny otevřených dveří, kde si můžete prostředí prohlédnout a podívat se, kde budete další roky studovat. Na řeči učitelů a průvodců ale tolik nedávejte. Na dni otevřených dveří se přece jen chtějí všichni předvést, aby získali studenty na svou stranu. Zvlášť v dnešní době, kdy je o studenty velká nouze.

Co se učitelů týče, udělejte si vlastní průzkum. Podívejte se například na jejich profily na LinkedIn nebo jiných sociálních sítích, zeptejte se jiných studentů. Podívejte se i na prospěch žáků nebo úspěšnost u maturitních zkoušek. Tyto informace by pro vás neměl být problém dohledat.