Jaký kov plave ve vodě?

Když vhodíte do vody kousek oceli, logicky klesne ke dnu. Existuje však kov, který na hladině plave jako jakýsi kus pěny. Této novince se říká matricový kompozit, který je tak lehký, že se skutečně nepotopí. Tato syntaktická pěna je velice pevná a skládá se z hořčíkové slitiny a kuliček z karbidu křemíku, které jsou velice pevné a duté.

Lehké matricové kompozity byly využívány už dříve, ale ještě žádný z nich nedosáhl menší hustoty než má voda. Vědcům z Deep Springs Technology ( DST ) a z New York University Polytechnic School of Engineering se podařilo zkombinovat lehké duté částice karbidu křemíku se slitinou hořčíku.

Výsledkem tohoto pokusu je kovová pěna, která má hustotu jen 0,92 gramů na jeden kubický centimetr, což je oproti vodě méně, protože ta má hustotu 1 gramu na centimetr kubický. Tlaku 172 MPa částice karbidu křemíku odolají, což se může srovnávat s tím, že vydrží stokrát více, než požární hadice. Odolnost před nárazy poskytují tomuto materiálu díky absorbci kinetické energie, kterou absorbují jeho částice. Tento materiál je tak pevný, že může být použit do tvrdých podmínek v moři.

Vlastnosti tohoto materiálu se dají měnit tím, že se přidá větší, nebo menší množství kuliček. Tento koncept se může používat i u jemných nehořlavých hořčíkových slitin.

Možnosti, jak tento prototip využít jsou velice obsáhlé. Mohou se využít od lodí a ponorek, až po automobily, letadla amotory. První prototip, který bude využívat tento nový materiál se plánuje do tří let.

Spoluautor z New York University, Nikhil Gupta věří, že ,, Tento lehký kovový kompozit může vychýlit kyvadlo zpět ve prospěch kovových materiálů, ” a ještě dodal, že ,, Schopnost kovů vydržet vyšší teploty může být pro tyto kompozity obrovskou výhodou při nasazení v motorech a výfukových komponentech, nehledě na strukturální části.”