MS v hokeji 1933

V Česku je hokej opravdový fenomén. Mohli jsme se o tom přesvědčit v různých průzkumech, článcích, nebo letos během mistrovství světa v Praze a Ostravě. Skvělí fanoušci, parádní atmosféra, nový divácký rekord – René Fasel prostě neměl slov a letošní MS hodnotil, jako nelepší hokejové mistrovství všech dob. Proč se tedy po tomto krásném organizačním i sportovním úspěchu neohlédnout do historie a nepřipomenout si zážitky pamětníků z prvního cenného kovu, který vydobyly Čechoslováci před domácím publikem.

Šampionát se odehrál v roce 1933 od 18. do 26. února na Pražském stadionu Štvanice. Zúčastnilo se jej 12 zemí – Československo, Rakousko, Itálie, Rumunko, Německo, Polsko, Belgie, Švýcarsko, Maďarsko, Lotyšsko, USA, a do té doby neporažená Kanada. Účastníci turnaje, kromě USA a Kanady, které byly rovnou nasazeny do čtvrtfinále, byli rozděleni do třech kvalifikačních skupin, přičemž první dva týmy získaly právo postupu do playoff.

Skupinu A jednoznačně ovládlo ČSR s šesti body za tři vítězství a nula porážek s celkovým skóre třinácti vstřelených branek a dvou obdržených. Po jediné porážce od Československa postoupila také Rakouská reprezentace. Před branami čtvrtfinále naopak skončila Itálie a Rumunsko. Ze skupiny B postoupilo Německo a Polsko, zatímco ze skupiny C Švýcarsko a Maďarsko.

Ve čtvrtfinále si poměrně snadno na svých soupeřích smlsly týmy USA a Kanady. Zatímco Kanada ovládla čtvrtfinálovou skupinu B s šesti body, dvanácti vstřelenými góly a jedním inkasovaným, USA skončilo ještě lépe. Hladce porazili domácí družinu, reprezentaci helvétského kříže i sousedy z Polska, a s celkovým skóre 17:0 postoupili do semifinále, kde se střetli s druhým týmem opačné skupiny.

V semifinále opět dominovaly zámořské celky. V zápase Kanada: Československo Kanaďané rozhodli zápas už v úvodních osmnácti minutách, když nastřílely tři góly a ve 45. minutě už jen pojišťovali postup do finále, kde se utkali s USA, která stejným poměrem určila soupeře domácí reprezentace.

Poslední den turnaje se konaly medailové zápasy. V 15:00 započalo klání mezi ČSR a sousedy z Rakouska o první cenný kov. V základní hrací době nepadl žádný gól, muselo tedy rozhodnout prodloužení, které naštěstí patřilo domácím. Dvěma góly v 64. minutě rozhodl Maleček zápas a na Štvanici zajistil Čechoslovákům bronzové medaile. Podobně vyrovnané bylo i finále mezi dvěma zámořskými celky. Zápas nakonec v prodloužení urvalo USA. Jejich vítězství bylo dvojnásobné – nejenže získali první titul mistrů světa, ale také ukončili dlouholetou nadvládu Kanaďanů nad hokejovým světem.