Nejčastější dětské nemoci

Jako maminka malých ratolestí určitě máte obavu, aby se dětem něco nestalo a neonemocněly. Jenže některé choroby si prostě dítě prodělá tak jako tak. S čím tedy může váš syn nebo dcerka stonat?

 

Pořiďte si odsávačku hlenů

Klasikou jsou samozřejmě dětské rýmy a záněty dýchacích cest. Viry se šíří vzduchem, a to rychle. Inkubace je krátká, trvá zhruba 5 dnů a stejně dlouho probíhá i onemocnění. Typická je malátnost, rýma, kašel, zvýšená teplota. Poměrně častou komplikací rýmy bývají i záněty středního ucha provázené bolestí v oušku, vysokou teplotou a neklidem. Večer se obvykle potíže zhoršují. Dětský nosánek musí v takovém případě zůstat průchodný. Pomůže vám v tom odsávač hlenů na vysavač, ten se ostatně hodí mít i při obyčejné rýmě. Zánět průdušek, tedy kašel může proběhnout krátce po rýmě, zánětu nosohltanu. Začíná dráždivým a pokračuje suchým kašlem. Úlevu přinese zvlhčení vzduchu, ale i tak je samozřejmé, že zavítáte k lékaři.

 

Když je infekce pod kontrolou

Plané neštovice sice nepatří mezi nic příjemného, ale rozhodně se lépe zvládají v nízkém věku, než když na ně lidé čekají až do dospělosti. Tehdy může být průběh mnohem dramatičtější. Proto není nic neobvyklého, když maminky nainfikují svého potomka od jiných dětí záměrně. Mají pak průběh nemoci pod kontrolou. Na neštovičky se většinou používá tekutý pudr, nebo léky proti svědivosti. Dítě musí být v klidu a alespoň 14 dní izolované od ostatních.

 

Dodržujte hygienická opatření

Chorobou, kterou si potomci většinou projdou během dětství i několikrát, jsou infekční průjmy. Má dítě vodnatou stolici třikrát nebo i víckrát denně? Nechutná mu jíst, bolí ho bříško, má horečku, zvrací? Uhánějte k lékaři. Důležitá je hlavně hydratace, doplňování solí, protože průjmem a zvracením ztrácí tekutiny. U kojenců je dobré kvůli hydrataci co nejčastěji kojit, někdy se vypomáhá i rehydratačním roztokem. Starší děti pak snesou netučnou stravu, kterou tvoří hlavně suchary a například rýže. Prevencí proti průjmům je přísné dodržování hygienických pravidel (mytí rukou, mytí ovoce a zeleniny) a dostatečná tepelná úprava potravin.