Kvalitní pánské svetry v zimě dokonale ochrání proti chladu a v létě se příjemně nosí

V zimním období je důležité nosit takové oblečení, které by dokázalo ochránit proti chladu a mrazu. Dokonce je obvyklé, že se obléká několik vrstev, aby byl tepelný komfort mnohem větší. Pánská móda povoluje tričko, pokud možno tělové barvy, aby nebylo vidět pod společenskou košilí, dále košili nebo mikinu, svetr, sako a nakonec kabát. Sako lze obléknout pouze tehdy, když bude dostatečně volné. Několik vrstev totiž dosti nabude na objemu, a pokud normálně sako perfektně sedí, společně se svetrem již tomu tak být nemusí. Jestliže sako vynecháte, je možné si místo kabátu obléknout sportovní bundu.

Luxusní hřejivé svetry jsou nejčastěji pletené z vlny nebo kašmíru

Nošení kabátu a bundy, byť elegantní, má svoje pravidla. Záleží na tom, jaké kalhoty si pro vaše denní oblečení zvolíte. Pokud se bude jednat o kalhoty společenské nebo jakékoli slavnostní, popřípadě o celý oblek, je dle společenské etiky vhodnější obléknout si pánský kabát. Pokud budou vaše kalhoty spíše sportovnějšího rázu nebo se bude jednat o rifle, vystačíte si s bundou. Stejně tak, jako jste sladili kabát nebo bundu s kalhotami, sladíte s vaším celkovým vzhledem i pánský svetr. Ke sportovním kalhotám nebo riflím se nosí sportovní pánské svetry, popřípadě také roláky, ke společenským kalhotám zase velice módní luxusní pánské svetry, které mohou být vlněné nebo kašmírové, s výstřihem do písmene V nebo s kulatým výstřihem. Tyto svetry se výborně hodí ke společenské košili a kravatě, především ty s výstřihem do V, kde díky tvaru výstřihu vynikne uzel kravaty.

Pletené pánské svetry se buď převlékají přes hlavu, nebo jsou propínací na knoflíky, popřípadě se zapínají na zip. Velmi praktické jsou jednobarevné variace, které se snadněji kombinují s ostatními díly oblečení. Moderní vzory lze zase nosit zcela samostatně pouze s mikinou nebo košilí a díky nim může být i muž ve svetru velmi elegantně oblečený. Lehčí svetry je možné nosit i v letních měsících na holé tělo, a protože jsou vyrobeny z bavlny nebo z bavlny v kombinaci s polyesterem, jsou při nošení velmi příjemné a pohodlné, i když přiléhají těsně na tělo. Teplejší svetry mohou být upleteny z akrylu, z akrylu s příměsí vlny nebo kašmíru, popřípadě s příměsí dalších syntetických i přírodních materiálů, jako je polyester, polyakryl i hedvábí nebo pouze z čisté vlny či kašmíru. Kvalitní pánské svetry v zimě hřejí, v létě se dobře nosí a při správném praní dlouho vydrží jako nové.