Lichořeřišnice – učiněný zázrak při boji s bakteriemi

Lichořeřišnice – učiněný zázrak při boji s bakteriemi

 

Lichořeřišnice větší má pozoruhodné léčivé účinky. Jako přírodní antibiotikum nás může ušetřit dokonce i užívání syntetických preparátů a leckdy dokáže zničit i zlatého stafylokoka!

Lichořeřišnice

 

Tuto báječnou rostlinku mají mnozí lidé na zahrádkách především pro její krásu a mnohdy vůbec netuší, že je to vlastně rostlinné antibiotikum.
Jedná se o plazivou jednoletou rostlinku se zářivě žlutooranžovými nebo červenými květy. Můžeme ji vidět kvést od začátku léta až po první mrazíky, s nimiž většinou bohužel uhyne. Naštěstí po sobě zanechává plody, z jejichž semen mohou vzejít rostlinky i pro další roky.

 

Lichořeřišnice je skutečně velmi silné přírodní antibiotikum

 

Lichořeřišnice je skutečně velmi silné přírodní antibiotikum, které působí proti všem ze 46 kmenů bakterií Staphylococcus pyogenes aureus. Ty jsou nejčastějšími původci zánětlivých onemocnění močových cest a ledvin. V mnoha případech byli lékaři i léčitelé úspěšní díky této rostlince v boji s jen těžko vyléčitelným zlatým stafylokokem. Ten mnohdy odolává i silným antibiotikům a ohrožuje zdraví pacientů dlouhá léta.

Úžasné je, že tato květinka není úspěšná pouze v boji se stafylokoky, ale velmi dobře působí i proti streptokokům a dokonce i proti salmonele. Mnohdy díky ní nemusíme užívat syntetická antibiotika a naše léčení probíhá rychleji.

Lichořeřišnici je vhodné užívat nejen při zánětech močových cest a ledvin, ale i při zánětech dýchacích cest. Začneme-li včas, lze infekční nákazu omezit buď už v jejím začátku, a nebo zcela zlikvidovat. Lichořeřišnice je vhodná jako prevence a úspěšně s ní lze doléčit vleklé záněty, u kterých hrozí recidiva.
Při problémech s padáním vlasů, proti lupům i na ošetření pokožky hlavy i poranění kůže
Lichořeřišnice byla často používána při nadměrném vypadávání vlasů a i proti lupům. Stala se součástí přírodních preparátů v boji proti těmto neduhům. Obklad z rozdrcených listů a čerstvá šťáva mají vynikající dezinfekční účinky. Lze je aplikovat při poranění kůže.  Spolehlivě ničí mikroorganismy a my tak předejdeme případnému zánětu.

 

Salát z léčivé Lichořeřišnice

 

Tuto rostlinku můžeme všestranně využít, dokonce si z ní můžeme udělat chutný salát. V  čerstvém stavu jsou jedlé listy, květy i plody (semena). Listy a květy, které využijeme především do salátu, jsou výborné, Jejich chuť je zvláštní kořeněná, připomíná křen či řeřichu.

Příprava: Z čerstvě natrhaných listů, které jsme omyli vodou, nakrájíme tenčí plátky. Chceme-li využít i květy, můžeme je do salátu přidávat celé. Jejich chuť je méně výrazná. Tato rostlinka dodá salátu jedinečnou chuť. Fantazii se meze nekladou, přidejte si ji klidně i do  sýrové nebo vajíčkové pomazánky.
Semena můžete čerstvá pojídat přímo z rostliny. V případě, že příliš pálí, můžete i je přidat do salátů nebo je pokrájet třeba do pomazánek. Lze je dát i na chléb s máslem. Pokud nejsou semena ještě zralá, můžete je naložit do octa a používat místo kapari.

 

Čaje, tinktury a tablety

 

Sušené listy lichořeřišnice můžeme uchovat na pozdější užití, připravíme si z nich nálev  a při obtížích ho užíváme jako čaj.
V každé lékárně seženeme tuto bylinku v podobě tinktury nebo tablet s výtažkem lichořeřišnice. Prostředky jsou cenově dostupné a fungují. I pro naše zvířecí miláčky  existují přípravky s výtažkem této bylinky.

Zmiňovaný recept na čaj / nálev z lichořeřišnice:
2 lžičky řezaných čerstvých listů nebo 1 vrchovatou lžičku sušených řezaných listů zalijeme šálkem horké vody, louhujeme cca 10 minut. Přecedíme.
Při potížích užíváme 3x denně, jako prevenci stačí 1x denně.

Jestliže tuto rostlinku ještě na zahradě nemáte, neváhejte a dejte jí na Vaší zahradě prostor. Pokud ji máte, ochutnejte třeba na chlebu s máslem. Je to báječná a zároveň léčivá pochoutka.

 

Autor: Eny

Napsat komentář