Může vám během koronaviru pomoct crowdfunding?

Crowdfunding patří mezi populární způsoby financování zajímavých projektů. V této době se z něj může stát záchranář vašeho podnikání.

O crowdfundingu toho bylo řečeno a napsáno už mnoho. Během koronaviru ale tato „služba“ nabrala na obrátkách. Bankovní a nebankovní úvěr pro podnikatele i jednotlivce vyměnili lidé za crowdfunding. Může v této situaci pomoci i vám?

Co je to crowdfunding?

Pojďme si ale nejprve říct, co to vlastně crowdfunding je. Jde o nebankovní financování podnikání, na kterém se podílí potenciální zájemci o vaše služby či produkty. V principu jde o to, že vy nabídnete odměny, za které si zájemci zaplatí. Pokud dosáhnete určeného cíle, dostanete peníze, ale také budete mít povinnost dodat slíbené odměny.

Výběr odměn je na vás. Může jít o poděkování, členství zdarma, ale také o nějakou fyzickou odměnu. V této době by ale bylo obtížnější platit za odměny. Zvlášť když peníze sami potřebujete. Vymyslete tedy něco, co vám pokryje náklady nejen na distribuci slíbených dárků, ale také požadovanou částku.

Kde inzerovat?

Nebankovní úvěr pro firmy můžete získat od několika institucí. Peníze na pokrytí nákladů na podnikání můžete žádat i na několika crowdfundingových platformách. Nejoblíbenější platformou je Kickstarter. Jedná se o mezinárodní platformu, na které se objevují inovativní nápady z celého světa.

Než ale nadšeně vyrazíte na Kickstarter, musíme vás upozornit na jednu věc – Česko nepatří mezi podporované země. Tedy alespoň na první pohle. I projekty ze zemí, které nemají přímou podporu, se na tuto platformu mohou podívat. Provozovatelé ale potřebují jistotu, že uživatele nepřipravíte o peníze. Pokud jste tedy zajetá firma, nebo máte v týmu někoho známého a spolehlivého, výrazně vám to pomůže.

Mezi další crowdfundingové platformy patří:

  • Indiegogo,
  • Gofundme,
  • HitHit,
  • Startovač.

Jsou i jiné možnosti?

Získat peníze na těchto platformách ale může být opravdu obtížné. Pokud chcete jistotu, můžete se obrátit na Pujcky.zone se žádostí o nebankovní půjčku. Můžete tak financovat svoje podnikání i v době, kdy na vás dolehla krize.