Na školním batohu nešetřete. Uchráníte tak vaše dítě před bolestmi zad
Bolesti zad a špatné držení těla nejsou problémy, které jsou spojené pouze s dospělou populací. Tento druh potíží často trápí i dospívající mládež, a dokonce i školou povinné děti.
Mnoho těchto nepříjemností je možné připsat na vrub genetice, avšak často se za bolestí a deformací páteře skrývá i špatný školní batoh.
Batoh do školy musí být lehký
V dobách ne úplně tak dávných byly školní batohy docela těžké, a to platilo nejen pro školní batohy pro 1. stupeň, ale i pro školní batohy pro 2. stupeň. Je pravda, že u starších dětí, jež jsou přeci jen už trochu odrostlejší a zvládnou unést více, se vyšší zátěž nemusí projevovat tak negativně jako u nejmladších ročníků, ovšem pořád z toho mohou pramenit možné potíže.
Batohy do školy by měly být co možná nejlehčí. Ono již samotné učebnice, sešity a další nezbytnosti, které jsou děti nuceny nosit denně, váží docela dost. I proto se dnes vyrábí batohy z mnohem lehčích materiálů než v minulosti. Moderní školní aktovka pro prvňáčka může mít klidně i o několik kilogramů méně než stejný typ zavazadla z před třiceti lety.
Na ergonomii záleží
S ergonomií je dnes spojeno kdeco, hlavně kancelářské vybavení v čele se stoly a židlemi. Nicméně ergonomické by měly být i školní batohy. I když se může jednat o lehký model, pokud nebude dobře sedět na zádech, v takovém případě může plná brašna dítěti pomalu ale jistě deformovat páteř.
Na vývoji dnešních moderních batohů se podílí i špičkoví fyzioterapeuti, kteří díky své specializaci mají docela jasno, jak by taková správná školní brašna měla vypadat.
Správné nošení
Spousta dětí si vytvořila skoliózu mimo jiné i kvůli špatnému nošení batohů. Hlavně ratolesti, které nosily tašky pouze přes jedno rameno, měly prokazatelně v budoucnu problémy se zády. Je proto dětem nutné koupit nejen správný vak, ale také je poučit o jeho správném používání.