Nová muzikálová premiéra v Brně

Brněnské městské divadlo připravilo na sobotu 24. října 2015 premiéru muzikálu Pískání po větru (Whistle Down the Wind) oblíbeného autora Andrew Lloyd Webbera. Předlohou se stal stejnojmenný britský film z roku 1961 podle knihy Mary Hayley Bellové.

Pískání po větru je postaveno na kontrastu průzračného vnímání světa dětskýma očima a nemilosrdného světa dospělých. Tři děti se setkají s neznámým člověkem, kterého začnou považovat za Ježíše Krista. Je však pronásledován jako zločinec, přitom však jeho vina není jasná.

Čeká nás porce skvělé hudby, zpěvu, jevištní akce, světla, kostýmy, herci, zpěváci, tanečníci. To vše v kouzelné směsi, která nám dá nejen zapomenout na všední starosti, ale také nás přiměje k zamyšlení nad vlastním životem. Výborně, to všichni víme.

Ale jak poznáme, že inscenace a zrovna to „naše“ představení stojí za to? Chodíme-li do divadla častěji, všimneme si jednotlivých složek. V muzikálu je nejdůležitější hudba a výkony herců-zpěváků. Vnímáme melodie, tok hudby, hereckou akci, charisma. Když rozumíme i slovům, která se zpívají, pokud přestaneme myslet na to, jak těžké je zazpívat před publikem, zapomeneme-li, že zpívá náš oblíbenec a vidíme jen postavu, pak jsme na představení, pro jaká kdysi vzniklo divadlo. Stejné je to s kostýmy, kulisami, světly, tanečníky… Můžeme obdivovat efektnost nasvícení, bravuru baletu, funkčnost scény. Pokud je vše vyrovnané tak, že nevidíme jen mozaiku jednotlivostí, začínáme cítit jako jednající postavy a příběh nás pohltí. A tehdy víme, že jsme ve správném divadle.

Zda se něco takového podaří tuto sobotu v Městském divadle v Brně, se můžeme nechat překvapit. Režii muzikálu Pískání po větru měl na starosti Petr Gazdík, kostýmy Andrea Kučerová, scénu Emil Konečný, světla David Kachlíř. Hudební nastudování je dílem dirigentů Dana Kalouska a Jakuba Žídka. V hlavních rolích uvidíme kromě dětských představitelů Petra Gazdíka, Jiřího Macha, Elišku Skálovou, Tomáše Saghera, Dušana Vitázka, Viktóriu Matušovovou a mnoho dalších.

Napsat komentář