Kniha Zázračný úklid – pořádek jednou provždy?!

Při nedávné návštěvě knihkupectví jsem koutkem oka zaregistrovala nevelkou knížku s bílým obalem, titul Zázračný úklid. To, co jsem hledala, bylo v jiném oddělení, musela jsem tak okolo stolečku, na kterém ležela TA knížka, jít ještě jednou.

Tentokrát jsem ji vzala do ruky, ani jsem si nevšimla, že držím světový bestseler, a jen namátkou otevřela. S pomyšlením, jak může někdo napsat knihu o úklidu a jak ji může vůbec někdo koupit. Co bych se asi tak mohla o uklízení dovědět nového já, která se v životě asi desetkrát stěhovala a pokaždé se musela nějak poskládat. Knížku jsem zas odložila a šla po svých.

Ale háček už se zasekl. Venku jsme se otočila a zamířila najisto. Třeba se přece něco dovím, vždyť vlastně stále bojuju s nedostatkem místa a přes veškerou snahu stejně nemám nikdy všechno uklizeno.

Japonská autorka Marie Kondo líčí ve své knize Zázračný úklid s podtitulem Pořádek jednou pro vždy část svého vlastního života. Odmalička ji zajímalo uklízení, vyzkoušela nespočet způsobů a systémů ukládání věcí, nebyla však nikdy úplně spokojená. Proto časem vytvořila svou vlastní jedinečnou metodu spojením japonské obdoby čínského umění životního prostoru feng šuej a spolehnutí se na vlastní intuici. A stala se expertkou, která učí lidi uklízet. Jednou pro vždy.

Princip metody KonMari je jednoduchý a všichni jej známe, zcela nový je však přístup k věcem, které vlastníme. Člověk má sklon věci hromadit. Autorka skvěle pracuje právě s tímto fenoménem a učí nás, jak se s věcmi, které skladujeme jen proto, že je nám líto je vyhodit, důstojně rozloučit.

Krátce po přečtení knihy jsem se dokázala zbavit asi poloviny svých věcí. Nechápu, jak je možné, že mi vůbec nechybí. A další budou následovat. Japonka Marie Kondo tvrdí, že je takto možné dosáhnout pocitu štěstí i přivolat do svého života další věci, pro které jsme dosud neměli místo. Myslím, že má pravdu.

Mohlo by vás zajímat:

Utopenci kluci v akci

Avokádová pomazánka Kluci v akci

Napsat komentář