Prodeje bytů v Brně klesají, což vzhledem k cenám příliš nepřekvapí. Ty totiž jen za posledních sedm let vyskočily téměř o 60 %!

Prodeje bytů v Brně, ale i v řadě dalších měst naší republiky zřejmě již narazily na svůj vrchol. O drahé nemovitosti zkrátka pomalu přestává být zájem. Čeká nás snad zastavení cenového růstu, který na tuzemském realitním trhu probíhal nepřetržitě po dobu posledních sedmi či osmi let? A jak to bude s novou výstavbou? Pomůže ji rozhýbat chystaná novelizace stavebních předpisů? A mohla by mít taková úprava povolovacích procesů výraznější vliv na případný pokles cen? Pojďme se na to podívat trochu podrobněji.

Prodeje bytů váznou napříč republikou

Poptávka po bydlení je sice stále značná, nicméně objem skutečně realizovaných obchodů s nemovitostmi tomu zdaleka neodpovídá. Překážkou jsou pochopitelně vysoké ceny, které se nezastavily minimálně od roku 2012. Nebývalá drahota se týká především větších měst a právě Brno je společně s Prahou jednoznačně na vrcholu tohoto cenového žebříčku. Realitní trh je navíc ovlivněn i výrazným propadem objemu poskytnutých hypotečních úvěrů, které byly pro řadu lidí jedinou cestou, jak se k vlastní střeše nad hlavou dopracovat.

Meziroční zdražení o 9,9 %

Jsou tu sice první náznaky toho, že v některých lokalitách by mohlo dojít přinejmenším ke stagnaci nebo dokonce k mírnému cenovému poklesu, ale nic zásadnějšího se stále neděje. Řada odborníků přesto opakovaně poukazuje na to, že se na českém trhu v posledních letech vytvořila skutečná realitní bublina, jejíž prasknutí, které by mohlo přinést zásadnější zlevňování, je prý nadohled. Těžko říct, protože statistická čísla jsou alespoň prozatím neúprosná a hovoří o tom, že u nás v posledním čtvrtletí loňského roku došlo u domů a bytů k meziročnímu růstu cen o dalších 9,9 % a to rozhodně příliš optimisticky nevypadá.

70 tisíc za metr čtvereční

Faktem tedy prozatím zůstává, že brněnské byty až doposud zdražovaly takovým tempem, že například novostavby již dávno překonaly hranici sedmdesáti tisíc korun za m2 podlahové plochy. V praxi to znamená, že za průměrně velký byt o nějakých šedesáti metrech čtverečních dnes v jihomoravské metropoli zaplatíte klidně i více než čtyři miliony. Není divu, že si něco takového už nemůže dovolit ani značná část tzv. střední třídy. Nejmarkantnější zdražení pak díky značné poptávce zaznamenávají poslední dobou byty jednopokojové, které jsou jednak o něco dostupnější a navíc se dobře pronajímají nejen cizincům, ale rovněž vysokoškolákům, kterých ve městě studují desítky tisíc.

Průměrné ceny novostaveb v Brně (4Q/2018)

BYT CENA
1+kk a 1+1 (40 m2) 2 880 000 Kč
2+kk a 2+1 (60 m2) 4 200 000 Kč
3+kk a 3+1 (80 m2) 5 540 000 Kč
4+kk a 4+1 (110 m2) 7 700 000 Kč

Jsou řešením rozsáhlé stavební projekty?

Nejschůdnější cestou k řešení bytové krize, ke které má současná situace v České republice přinejmenším velmi blízko, je dle názoru mnoha ekonomů i developerů především realizace co největšího počtu rozsáhlejších stavebních projektů. Nabídku nemovitostí určených k bydlení to může rozšířit natolik, že výraznější pokles cen pak bude třeba jen otázkou několika měsíců. Znesnadní to navíc práci nejrůznějším podvodníkům, kterým čas od času někdo naletí a ve snaze zajistit si střechu nad hlavou tak přijde o nemalou zálohu.

Jižní centrum jako příslib do budoucna

Je-li řeč konkrétně o Brně, pak může být názornou ukázkou takového žádoucího projektu tzv. Jižní centrum, jehož realizace je již na spadnutí. Svůj domov by v této nové čtvrti mělo najít přibližně 60 tisíc lidí. Rozlehlý brownfield poblíž ulic Opuštěná a Trnitá se má proměnit k nepoznání. V plánu je nejenom množství bytových domů, ale pochopitelně i řada dalších staveb. Vzniknout mají obchody, kanceláře, školy a také různá sportoviště. Pro případný pokles cen bytů ve městě je však důležité nejenom rychlé vybudování této čtvrti, ale také to, aby nezůstala na dlouho jediným podobně rozsáhlým projektem, který spatří světlo světa.

Pomohou změny ve stavebním řízení?

Většina developerů a rovněž celá řada realitních odborníků zastává názor, že největší překážkou rozsáhlejší výstavby, která by lidem přinesla levnější bydlení, jsou příliš dlouhé a komplikované povolovací procesy. Je pravdou, že stavební řízení v České republice patří k těm vůbec nejdelším na světě a společně s drahými pozemky a poměrně vysokou daňovou zátěží pak činí bydlení těžko dostupným.

Po mnoha diskuzích tedy konečně vznikl návrh nového stavebního zákona, který by měl celé řízení výrazně zkrátit. Stále však není jisté, v jaké podobě bude nakonec přijat, jelikož se objevila i řada výhrad. A jakých? Jeho kritikům vadí především to, že údajně až příliš nahrává developerům a upozaďuje roli obcí a ochrany životního prostředí. Takže jisté je prozatím pouze to, že nějaké změny směřující k rychlejší realizaci projektů určených k bydlení jsou skutečně potřeba a připravují se. Ovšem zda nakonec nabydou takových parametrů, aby výrazněji napomohly s řešením celé situace a v konečném důsledku přispěly k tolik žádoucímu poklesu cen, zůstává otázkou.

Brno už asi levné nebude

Ať už to se změnami ve stavebním řízení nakonec dopadne jakkoliv, dá se předpokládat, že bydlení alespoň v některých lokalitách naší země už vyloženě levné nikdy nebude. Zájem o větší města, jakými jsou především Praha, Brno, Plzeň nebo třeba Olomouc, bude nejspíše dlouhodobě tak velký, že to cenovou hladinu nemovitostí udrží navzdory nejrůznějším vlivům a menším výkyvům už jednou provždy dosti vysoko. Takže levnějšího bydlení se sice do budoucna dočkat můžeme, ale bude to jen někde a snížení cen navíc zřejmě nebude nijak dramatické. Ale kdo ví…

Jste stejného názoru nebo přece jenom věříte, že se zásadnějšího poklesu cen nemovitostí někdy dočkáme? A bude to brzy?