Traktory značky Zetor jezdí po světě již více než 75 let
Značka traktorů Zetor je v tuzemsku pojmem. Už tři čtvrtě století se těší oblibě mezi zemědělci, a to prakticky po celém světě. Díky své spolehlivosti a jednoduché obsluze si právem tyto traktory vydobyly místo na slunci. Jaká je jejich historie?
Na začátku byla Zbrojovka Brno
Tradiční český výrobce traktorů, firma ZETOR TRACTORS a. s., sídlí v Brně. Zde se nachází také vlastní výrobní a vývojové centrum, jež se zabývá inovacemi a modernizací stávajících výrobků. Historie značky se začala psát ještě před rokem 1946, kdy z montážní linky sjely první traktory Zetor. Bylo to v roce 1936 v Zábrdovicích, kde se montovaly parní turbíny v britské licenci. Průmyslový areál koupila Zbrojovka Brno, která v meziválečném období zaměřila pozornost kromě zbraní také na výrobu automobilů s dvoudobými motory.
Zajímavý je vznik názvu Zetor
Po skončení druhé světové války se její konstruktéři věnovali vývoji zemědělských traktorů. První prototyp spatřil světlo světa již v listopadu 1945 a za půl roku byly vyrobeny první tři kusy nových traktorů značky Zetor. Zajímavý je i vznik názvu značky. Hlavní podíl na tom měl Rostislav Sapák z ekonomického oddělení. Z si vypůjčil z názvu Zbrojovka Brno a použil jeho přepis výslovnost Zet. K tomu přidal -or ze slova traktor.
Společnost Zetor v současnosti
Firma Zetor se pyšní vlastním vývojovým centrem, kde vznikají stále nové řady modelů traktorů. Ty jsou známé ve 130 zemích světa, v nichž úspěšně pomáhají zemědělcům na polích. U Zetoru je možné se spolehnout na rychlý a profesionální servis. Je to i díky tomu, že společnost vyrábínáhradní díly ZETOR. Ty je možné zakoupit v její vlastní servisní síti nebo u ostatních prodejců.
Náhradní díly ZETOR 3011 jsou stále k dostání. Tento model traktoru se vyráběl mezi lety 1962 až 1967. Byl nejoblíbenějším traktorem, jenž nabízel jednoduchý design, větší výkon, lepší manévrovatelnost a pokročilé technologie. Často se objevuje na zemědělských výstavách, najdete ho mezi sběrateli, setkat se s ním můžete i při práci na poli. Někteří zemědělci prostě na něho nedají dopustit.