Vision Zero – myšlenka světa bez nehod

Projekt Vision Zero dostal své jméno podle anglického výrazu pro číslo 0. Značí svůj cíl – žádná úmrtí ani zranění na silnicích. Vskutku ambiciózní záměr, pokud si uvědomíme fakt, že po celém světě dojde ročně asi k 1,2 milionu dopravních nehod. Ale velké vize jsou k dosažení pokroku nutné. Pro Continental je tento koncept již dlouhou dobu součástí firemního DNA. Inženýři společnosti se vývojem nových technologií mohou podílet na záchraně lidských životů.

Svět by byl mnohem bezpečnějším, kdybychom se všichni pohybovali po svých. Vážné dopravní nehody většinou nezpůsobují lidé, kteří by se stejnou rychlostí mohli pohybovat i pěšky. Při rychlostech vyšších 30 km/h se dramaticky zvyšuje riziko nehodovosti; alespoň pokud na místě nejsou bezpečnostní pásy nebo airbagy. Ale lidé chtějí cestovat autem. Ve vyspělé průmyslové zemi stráví člověk v autě průměrně 23 000 hodin, což je přibližně 2,5 roku. Lidé milují auta. A rostoucí počet vozidel je jen důkazem jejich vášně. Výsledný rostoucí objem silniční dopravy představuje velký sociální problém, který je třeba řešit.

Každých 6 vteřin je na světě někdo zraněn nebo usmrcen následkem dopravní havárie

Zatímco v průmyslových zemích se počet lidí umírajících při nehodách na silnicích neustále zmenšuje, čísla v rozvojových zemích zůstávají stále vysoká. V Evropě počet smrtelných dopravních nehod klesl v roce 2014 na rekordní minimum 25 700. Podle světové zdravotnické organizace WHO v roce 2013 při dopravních nehodách po celém světě zemřelo na 1,24 milionu osob. Počet těžce zraněných se pak odhaduje na něco mezi 20 a 50 miliony.

Na projektu Vision Zero se podílejí výrobci automobilů, experti na dopravu i vládní činitelé. I když už v mnoha částech světa bylo leccos zlepšeno, zvýšení bezpečnosti silničního provozu je stále hlavním cílem. S tímto konceptem přišli původně ve Švédsku, dnes je znám po celém světě. Vision Zero se zakládá na tom, že lidé dělají chyby a na silnicích tak způsobují nehody. Systém musí být tedy navržen tak, aby dokázal kompenzovat chyby v komunikaci mezi člověkem a jeho vozidlem.

Tam, kde lidé chybují, zachraňují moderní technologie životy

Výstražné opuštění jízdního pruhu a nouzové brzdné systémy jako eHorizon zajišťují dosud nevídané bezpečnostní funkce pomocí interaktivních sítí. Pokročilé asistenční systémy pro řidiče označujeme zkratkou ADAS. Tyto klíčové technologie výrazně zlepšují bezpečnost silničního provozu. V Německu už odborníci z technického inspektorátu Dekra volají pro zvýšené požadavky trhu na technologie ADAS. To se skvěle doplňuje s interní filozofií Continentalu. Lidský faktor hraje roli v 95 % všech nehod, v 76 % je pak dokonce jedinou příčinou. Asistované řízení; a v budoucnu i automatizovaná jízda výrazně sníží počet úmrtí na silnicích. Elektronika je vždy ve střehu a zareagovat umí i tam, kde je k tomu jen zlomek vteřiny.

SensePlanAct – další krok ke světu bez nehod

V květnu 2015 spustila divize Continentalu zaměřená na bezpečnost globální kampaň SensePlanAct, která plně vychází z hodnot konceptu Vision Zero. Lidský smysl, proces a teprve potom přichází návaznost na informace. Takhle pracuje náš mozek a to se odráží na výrobcích. Oko symbolizuje produkty, které jsou zodpovědné za vnímání dění provozu na silnicích (lidský smysl). Patří sem systémy pro ochranu chodců, čidla hlídající kola vozidla nebo radarové senzory. Symbol mozku značí následnou analýzu možných akcí (plán), kterou vykonávají kontrolní jednotky. Symbol nohy na pedálu potom označuje veškeré výrobky, které provádějí specifické úlohy (úkon) zajišťující kontrolu vozidla. Jsou to kupříkladu elektrohydraulické brzdné systémy. Koncept SensePlanAct si klade za cíl, aby tento třístupňový proces byl brán v potaz již při navrhování a vývoji produktů. Koneckonců, propojování různých komponent je v raném stádiu vzniku integrovaných systémů základem, na kterém jednou bude postaveno automatické řízení. To je klíčovým bodem pro dosažení hodnot Vision Zero.

Další produkty Continental, které pomáhají zachraňovat životy

  • Systém pro automatické pohotovostní brzdění (Emergency Brake Assist) – zabrání vzniku 30 % všech dopravních nehod a 70 % čelních nárazů
  • Automatická asistence pro udržení vozidla v jízdním pruhu (Lane Keeping Assist)
  • Elektronický kontrolor stability vozidla (ESC) – od roku 2011 je povinný
  • eHorizon – software, který využívá data z navigací pro kontrolování vozidla i trasy před ním
  • Jedny z nejbezpečnějších pneumatik Continental
  • Displej rozšiřující reálný pohled řidiče (Augmented Reality Head-Up Display) – zobrazuje všechny relevantní informace o linií v pohledu řidiče. Rozšiřuje tak jeho zorné pole. Na sériovou výrobu bude systém připraven v roce 2017.
  • eCall – v případě nehody systém automaticky kontaktuje bezpečnostní složky
  • Systém pro ochranu chodců (Pedestrian Protection System) – tlakové senzory umístěné na předním nárazníku identifikují blížícího se chodce a zamezí střetu.