Výhody cestování s karavanem

Cestování s karavanem či obytným přívěsem má spoustu nesporných výhod. Pokud uvažujete, že to konečně vyzkoušíte, a chcete si jej půjčit, rozhodně to stojí za to. Chcete-li vyrazit na dovolenou, nepotřebujete ani zvláštní řidičské oprávnění. Poohlédněte se, kde je půjčovna karavanů nebo půjčovna obytných přívěsů a pak si nechte poradit. Obytná auta v půjčovnách mají většinou celkovou hmotnost do 3,5 tuny a spadají do kategorie skupiny B.

Obytné přívěsy do této skupiny spadají v případě, kdy osobní vozidlo nepřevyšuje největší povolenou hmotnost 3,5 tuny a má nejvýše 8 míst k sezení včetně řidiče. Přípojné vozidlo, což je v tomto případě karavan, nesmí převyšovat nejvyšší povolenou hmotnost 750 kg a součet maximálních hmotností nesmí převyšovat 3,5 tuny. Pro tažení karavanu se vám bude hodit alespoň trochu výkonnější vozidlo s tažným zařízením. Jinými slovy, většina půjčoven poskytuje obytné vozy a karavany, na které vám bude řidičské oprávnění skupiny B bohatě stačit.

Karavan a cestování s dětmi a domácími mazlíčky

Obytné vozy a karavany jsou na cestování s dětmi jako stvořené. Stačí si jen zjistit, kde je nejbližší půjčovna karavanů a půjčovna obytných přívěsů, a do té zamířit. Cestování i s velmi malými dětmi není žádný problém. Volíte si sami tempo jízdy i přestávek. Sociální zařízení, kuchyňku i postele máme ve voze neustále k dispozici. Pokud si nejprve vyjedete třeba na víkend, máte dost času si ověřit, zda je takovéto cestování vhodné právě pro vás. Cestování karavanem nebo obytným autem je velmi pohodlné i s domácími mazlíčky. Je třeba si ověřit, zda umožňuje půjčovna přechovávat v daném voze zvířata. Každou noc pak spíte ve stejném prostředí a vaši zvířecí kamarádi si nemusí zvykat na stále nové prostředí hotelového pokoje.

V neposlední řadě je vhodné zmínit, že tento způsob cestování je velmi vhodný i pro prarodiče, kteří berou svá vnoučata na dovolenou karavanem nebo obytným autem na výlety v rámci České republiky, ale i k moři. Pokud vám to dovoluje váš aktuální zdravotní stav a dobře snášíte cestování, výhody, kdy můžete kdykoliv zastavit a máte vše při ruce, jsou nesporné.

Nocování nejen v kempech

Jestliže patříte k těm, co nemají rádi pobyt ve větší skupině lidí, cestování karavany a obytnými vozy oceníte. Budete mít dostatek pohodlí a nemusíte ani nocovat ve velkých kempech. Budete-li se chovat ohleduplně, můžete přenocovat téměř kdekoliv, kde to přímo není zakázané. Lze také využít tzv. Stellplatz, což je místo přímo určené pro karavany nebo obytná auta. Jsou zdarma, anebo za mírný poplatek, někdy i s dalšími službami.