Znáte nepříjemná úskalí půjček bez registru? Víme, na co si dát pozor

Dostali jste se do tíživé finanční situace, která vyžaduje okamžité řešení. Kde ale vzít peníze, když na účtu příliš nezbývá a zásoby z dřívějška jsou téměř na nule? Asi 80 % osob míří do banky. Zde je ale čeká poměrně náročný a zdlouhavý schvalovací proces půjčky. Bankovního úředníka bude zajímat vaše bonita, příjmy, ale i finanční minulost. Pokud nesplníte přísné podmínky banky, úředník vaši žádost zamítne.

Co může být důvodem? Špatná bonita, nízké příjmy, závazky z minula anebo třeba záznam v registru dlužníků. V takovém případě se dostávají ke slovu nebankovní půjčky bez registru. Jak takové půjčky vlastně fungují a proč je potřeba dvakrát zvážit, než podepíšete smlouvu o spotřebitelském úvěru? Odpovědi na všechny tyto a spoustu dalších otázek, jsou součástí dnešního článku.

Půjčky bez registru je potřeba vybírat obezřetně

 

Tento druh půjček dnes už nabízí nespočet společností. Podmínky jednotlivých společností se ale poměrně liší. Někde vám sice nabídnou půjčku s nulovým úrokem, účtují si ale vysoké poplatky, které „standardní“ úrok hravě převýší. Jinde se vás budou snažit přesvědčit k založení živnosti. Existují i půjčky tzv. na ruku, jejichž poskytovatelé se „chvástají“ rychlostí poskytnutí. Ne všechny půjčky jsou ale ve finále tak výhodné, jak se na první pohled tváří.

Protože je ale mnohdy složité, se v jednotlivých nabídkách bezpečně zorientovat, využijte praktické online porovnávače, kde zadáte parametry půjčky a všechny úvěry, které zadaným parametrům odpovídají, jsou vzájemně porovnány během několika mála sekund. Od věci také není, pokud zabrouzdáte na internetu a v diskuzích, kde se dočtete mnoho zajímavých informací a zkušeností reálných klientů.

Kvůli půjčce si nezakládejte živnost

 

Ačkoli je dnes již většina půjček a spotřebitelských úvěrů bezpečných, stále existují spekulanti, kteří se snaží obejít přísné zákony. A zkouší to třeba tím, že jednou z podmínek poskytnutí půjčky je živnostenské oprávnění. Klienti ale mnohdy netuší, že pokud vystupují jako OSVČ či podnikatelé, upravený zákon o spotřebitelském úvěru se na ně nevztahuje. Zákonná ochrana pro ně tudíž neplatí. Jestliže vás tedy věřitel nutí k založení živnostenského oprávnění, raději se poohlédněte po jiném.

Pozor na výši úroků

 

Společnosti, které nabízejí půjčky bez registru, neberou negativní záznam v registru jako překážku pro poskytnutí úvěru anebo do registrů ani vůbec nenahlížejí. Toto riziko si ale musí kompenzovat výší úroků. Je proto potřeba počítat s vyššími úroky, než kterými jsou zatíženy třeba klasické účelové půjčky na ruku anebo půjčky u bankovních institucí.

Opomenutí splátky se trestá

 

Stejně jako u kterékoli jiné půjčky, také u půjček bez registru byste neměli zapomínat na jejich pravidelné splácení. Pokud se opozdíte se splátkou, začnou vám nabíhat vysoké úroky. Jestliže budete navíc ignorovat upomínky od věřitele, může se stát, že dluh vystoupá do závratných výšin a vám u dveří jednoho dne zazvoní exekutor. Proto ověřte termíny splatnosti, nastavte si pravidelné splátky, a pokud již dopředu víte, že nebudete moci další splátku uhradit, neprodleně kontaktujte věřitele.

Splátkové prázdniny nejsou zadarmo

Tento bod se úzce pojí s bodem předchozím. Jakmile věřitele spravíte o své aktuální situaci, může vám navrhnout odklad splátek, o kterém se ve světě úvěrů hovoří jako o „splátkových prázdninách“. Během těchto prázdnin nemusíte hradit splátky půjčky a nenabíhají vám tak vysoké úroky. Ani splátkové prázdniny však nejsou zadarmo. Prodloužení splatnosti vás nejčastěji vyjde na 50 – 500 Kč za měsíc (dle objemu půjčky a společnosti, u níž máte uzavřenou smlouvu o úvěru). Pokud byste této možnosti využívali častěji, může se vám půjčka nepěkně prodražit.  

Fotografie, zdroj: pexels.com