6 tipů, jak snadno zvládnout první semestr na VŠ

Režim vysokých škol je velmi odlišný od škol středních a studentům často dělá problém mu přivyknout. Pokud se budete držet několika základních tipů, vše hravě zvládnete.

Asi největším rozdílem oproti střední škole bude vaše volnost a požadavky na samostudium. Vy tak přeberete velkou část zodpovědnosti a často dojde k tomu, že budete své povinnosti odkládat. Prokrastinace je velkým nepřítelem vysokoškoláka.

 

1.   Vypracování seminárních prací

Je toho na vás moc a nestíháte? Nebojte se využít možnosti vypracování seminární práce na zakázku, stejně jako později i vypracování bakalářské práce. Nechat si pomoct od profesionálů není žádná ostuda a tyto služby již využívá mnoho dalších studentů.

2.   Spolužáci a kamarádi

Snažte se hledat kamarády všude, kde se dá. Nejenže přátel není nikdy dost a budete mít nové parťáky, ale především vám dají cenné zkušenosti a občas i nějaké ty zápisky. Využít můžete také školní FB skupiny, kde najdete žáky vyšších ročníků.

3.   Pozor na odkládání povinností

Volnější týdny se snažte využít a vaše povinnosti neodkládejte. V případě studia VŠ se začít hned vždy vyplatí. Naopak prokrastinace je častý a velký problém každého studenta.

 

Tip: Vypracování závěrečných prací na zakázku můžete využít prakticky u všech, s kterými se při studiu setkáte. Ve všech případech získáte profesionální podklady a cenný čas, který můžete využít na něco jiného. ”

4.   Určete si priority

Vytvořte si systém priorit a deadlinů podle kterých budete postupovat. Stejně jako vědět kdy začít je důležité vědět, co je nejdůležitější a co chvíli počká.

5.   Buďte v klidu

nNezapomeňte že nejde o život a vystresovaní se mnoho nenaučíte. Vše se dá zvládnout a je třeba i ve vypjatých situacích zachovat chladnou hlavu.

6.   Odměňujte se

Zvládli jste prezentaci, nebo z testu dostali hodně bodů? Pak největší odměna je radost z dosažených výsledků. Ale klidně si udělejte radost něčím dalším, odměny jsou důležité.