Čím dál více manželství se rozpadá

Bohužel je smutnou pravdou, že se čím dál více manželství u nás rozpadá. Podle dat Českého statistického úřadu se od roku 2001 pohybuje rozvodovost průměrně zhruba ve 45-50 % případů, ale v některých letech to mohou být téměř dvě třetiny. Také klesá počet sňatků. V Evropě jsme v rozvodovosti na předních místech.

 

Rozcházejí se i dlouhotrvající manželství

Jaké jsou příčiny rozvodů? Zhruba v 90 % se uvádí rozdílnost povah, názorů a zájmů a ostatní příčiny. Většinou zde nejsou uvedeny konkrétní příčiny, ale tam, kde je důvod soudem identifikovaný, obvykle jde o nevěru, a to buď ze strany muže, nebo ženy. Podle statistik se lidé nejčastěji rozcházejí po třech až pěti letech. Zvyšuje se také rozvodovost u dlouhotrvajících manželství. Není výjimkou, když se poté, co děti vyletí z hnízda, stane, že manželé už si žijí každý jiný život. Zjistí, že nemá smysl spolu zůstávat a rozvedou se a najdou si nové partnery. Důvod? Stresy si člověk léčí v rodině, své blízké zanedbává, není ochoten udělat vstřícný krok, nudí se, touží po nových zážitcích. Rozvody dlouhotrvajících manželství pak posunují statistiku, jak dlouho spolu manželé zůstávají na 13 let.

 

Je dnes tlak na partnerství větší než dříve?

Nabízí se zároveň otázka, zda je v současnosti těžší než dříve si manželství udržet. Možná ano. Proti udržení manželství hraje například dlouhověkost. Vydržet s jedním člověkem třeba padesát let nebo i déle, je těžké, vyžaduje to hodně energie. Dříve se lidé nedožívali tak vysokého věku. Vydržet s někým dvacet let může být jednodušší než vydržet s ním padesát let. S věkem se totiž mohou díky nabraným zkušenostem měnit i priority. To, co lidi dříve spojovalo, je může později klidně rozdělovat. Na druhou stranu, když se nad tím zamyslíme, i v minulosti existovala řada faktorů, které manželství ohrožovaly. Není to jenom dneska internet seznamky a další možnosti, které nahrávají volným vztahům a nevěře. Nelze proto říci, že dnes je situace horší než kdysi. Je důležité se o vztah starat, zabývat se jím a nečekat, že všechno přijde samo. Potom stoupá šance, že partneři ustojí tlak a budou ochotni vztah opravovat, ne ho ničit.