Dobrý bytový textil je k nezaplacení

Zařizování nového bytu je drahé. Nábytek se obvykle neprodává za hubičku, stejně tak jako další věci včetně bytového textilu. Na tom se sice dá poměrně snadno ušetřit, avšak příliš se to nedoporučuje.

Zdobné záclony

Asi tím nejznámější typem bytového textilu jsou záclony. Ty obecně rozlišujeme na hotové záclony a hotové voálové záclony. Voálové variace obvykle bývají vizuálně přitažlivější, avšak i cenově náročnější. Není to však pravidlem vždy. A rovněž záleží pochopitelně i na vkusu.

Záclony ovšem v prvním řadě nefungují jako ozdoba, ale mají primárně střežit soukromí. Skrze čistá okna lze totiž zvěnčí vidět docela snadno. Záclony v tomto ohledu ovšem nejsou dokonalé. Soukromí totiž chrání pouze během dne, když jsou světla zhasnutá. Proto se důrazně doporučuje doplnit je ještě nějakým stínicím prostředkem, třeba vhodnými závěsy.

Černočerná tma

Závěsy jsou levné a maximálně efektivní. Kdo touží po soukromí a zároveň příjemném šeru, klidně si může vybrat i některý z levnějších modelů. Litovat rozhodně nebude. Existují však i verze, s jejichž pomocí lze vykouzlit tmu jako v pytli. Ty jsou samozřejmě dražší.

Běžně si je lidé pořizují hlavně proto, aby se i ve dne mohli dívat na televizi, aniž by je obtěžovaly otravné od obrazovky se odrážející sluneční paprsky. Jsou vhodné i do domácností, kde alespoň jeden člen z rodiny běžně spí i během dne, třeba kvůli práci na směny.

Závěsy na okna je samozřejmě možné nahradit o něco sofistikovanějšími žaluziemi, potažmo roletami. Jejich cena však každému nevyhovuje.

Příjemné povlečení

Bytový textil najdeme samozřejmě i na posteli, a sice v podobě povlečení. Možná to hodně lidí překvapí, ale povlečení má na kvalitu spánku velký vliv.

Syntetické povlečení je kupříkladu ideální pro alergiky, zatímco pro jedince, kteří se v noci často potí, je lepší pořídit model z přírodního materiálu, který je maximálně prodyšný.