Jak děti naučit hrát na kytaru? Na známých písničkách

Kytara je velmi oblíbeným hudebním nástrojem vhodným i pro menší děti. Kolikrát totiž stačí naučit se pár akordů a následně už jste schopní zahrát si svoji oblíbenou písničku. Dítě pak vidí rychlé pokroky, má radost, což ho popohání do dalšího učení se hře na hudební nástroj.

Kytara je nástroj univerzální. Nikdy nevíte, jestli vaše dítko skončí jako kytarista v rockové skupině, nebo si bude hrávat jen večer u táboráku. Jakou cestou se v budoucnu vydá, je jenom na něm. Začínat ale každopádně bude přes jednoduché akordy a texty známých písniček. V době internetu žádný problém.

Chce to pochopit základní princip

Dítko by mělo nejdříve pochopit, že každá z šesti kytarových strun vydává nějaký jiný tón a podle toho, kde struny zmáčkne, se mění celkový akord. Žádnou složitou teorií jej ale nezdržujte, pro děti je nudná, a když se z vašeho potomka stane nadšený muzikant, jistě se ji v budoucnu doučí. Místo toho raději přejděte rovnou na základní akordy. Kolikrát vám stačí třeba dva, tři či čtyři, abyste byli schopní zahrát celou písničku.

Najděte si akordy ke známým písním

Nejlépe se hraní učí na písničkách, které dítě zná – říkankách, lidových písničkách či populární hudbě. Na internetu se jich dá najít spoustu, a to i s akordy. Jestli se bojíte, že bude daná písnička příliš těžká na hraní, podívejte se přímo na dětské písničky na kytaru. Když se zamiluje kůň, Skákal pes, Jožin z bažin nejsou vůbec těžké. Třeba ke Skákal pes potřebujete pouze dva akordy: C a G7.

Nezapomeňte na populární hudbu

Starší děti, a možná i ty mladší, kolikrát ocení spíš populární hudbu. Nebude pro ně dobrou motivací, když si zahrají Cestu od Kryštofa, Jasnou zprávu od Olympic nebo Hvězdáře od UDG? Na webu Spisnickou.cz najdete nejen písničky pro děti, ale také české, slovenské a další skladby opatřené akordy. Nahlédněte sem, určitě najdete něco, co odpovídá vaší úrovni kytarových dovedností.