Jak na dokument přidat elektronický podpis?

Potřebujete podepsat dokument, který máte v počítači a digitálně ho budete také odesílat? Pak je zcela zbytečné a nelogické ho tisknout, podepsat vlastní rukou a opět skenovat do elektronické formy. Připojte místo toho elektronický podpis!

Za elektronický podpis nelze považovat váš podpis, který si stvoříte v Malování nebo jiném grafickém programu. Ten totiž není bezpečný, kdokoliv by ho mohl napodobit. Jen si to zkuste – podpis vytvořený myší je kostrbatý, povede se až na několikátý pokus a nevypadá úplně jako váš podpis tužkou na papíře. V praxi se věci dělají jinak.

Biometrický a digitální podpis

Správně byste měli k dokumentu přiložit, buď biometrický, nebo digitální podpis. O co jde?

Biometrický podpis je váš klasický podpis, který je však vytvořený na zařízení schopném zaznamenat i rychlost pohybu, tlak, průběh tahu a mnoho dalších parametrů, které se jen tak napodobit nedají. Jsou vaše, originální. K tomu však potřebujete speciální software a/nebo zařízení.

Digitální podpis je podpis vytvořený jednoduše, třeba i myší, k němuž jsou však připojené další informace, jež slouží k jednoznačné identifikaci vás jako člověka, co dokument podepsal.

Elektronický podpis zvládnete i vy

Speciální zařízení pro elektronické podpisy jste jistě viděli v bance či na úřadě. Ve firmách, kde se dokumenty podepisují často, se opravdu hodí. Zapotřebí je však i patřičný software. V ČR je nejpoužívanější Signosoft a dobrá zpráva je, že se chystá o rozšíření mezi menší firmy a soukromé osoby.

Zatím si můžete vyzkoušet elektronický podpis online – po registraci máte zdarma pět podpisů. Už nyní však tvůrci Signosoft pracují na osekané verzi, jež bude pro soukromé osoby zdarma napořád. Signosoft funguje na PC, Mac, iOS i Android. Použití je jednoduché, zjednodušuje i správu dokumentů, všechny je vidíte ve své aplikaci.