Jak připravit zahradu na zimu?

Toužíte, aby vaše zahrada v příštím roce rostla do krásy? Potom máte nejvyšší čas vrhnout se na ni a správně ji zazimovat. Záleží totiž jenom na vás, jak bude vaše chlouba příštím rokem na jaře vypadat. Pokud jí věnujete náležitou péči, odvděčí se vám.

 

Zkompostujte listí

Shrabejte listí. V žádném případě ho nenechávejte ležet. Zahnívající listí je pohroma pro trávník. Co s ním? Pokud nejsou vaše stromy napadeny nějakou chorobou, je možné jejich listí bez potíží kompostovat. Do jara na kompostě pěkně shnije a budete mít hnojivo. Listy nemocných stromů ale vyschlé spalte. Přidejte i listy ořešáku, ať už jsou zdravé nebo ne. Ty obsahují látky, které nejsou ke kompostování vhodné.

 

Posekejte a pohnojte trávník

Věnujte pozornost trávníku. Připravte si sekačku a posekejte ho. Neholte ale příliš nakrátko. Prohlédněte pečlivě, kde se nachází řidší porost a tam dosejte semena. Pak si kupte prostředek proti zimním plísním a podle návodu jím trávník ošetřete. Pokud máte pěkný již rozložený kompost, prosejte ho a rozhrňte na trávníku malou, ale rovnoměrnou vrstvu. Použijte na ošetření trávníku také hnojivo s vyváženým množství draslíku a hořčíku a menším množství dusíku. Uvidíte, jak se trávník na jaře zazelená.

 

Vysaďte nové stromky

Plánujete-li výsadbu nových ovocných stromů, je pro ni ideální čas právě teď. Musíte vyhloubit velkou jámu, do které vložíte kvalitní půdu a trochu vhodného hnojiva. Zahrňte hlínou. Při sázení mějte ovšem na paměti, že očko roubu musí být nad zemí.

 

Věnujte se květinám

Pěstujete-li růže, ostříhejte je. Díky tomu nezmrznou. Nechte jenom cca pět větviček od kořene, poslední by měla mířit ven. Zahrňte kolem nich bal z hlíny a zakryjte chvojím. Zimu přežijí bez úhony. Nastává také nejlepší doba pro sázení cibulovin jako třeba narcisů nebo tulipánů. Mají ještě dostatek času, aby před zimou pustily kořínky.

 

Ošetřete stromy

Nezapomeňte také na stromy. Odstraňte zbytky přezrálých a shnilých plodů. Stromy podle potřeby prořežte. Obalte je před zvěří a vymrznutím. Můžete použít kolem kmene slámu a králičí pletivo s malými oky. Proti okusu zvěří se dají kmeny nabílit. Zahrňte také ke kmenům půdu.

Mohlo by vás zajímat: bydlení a zahrada – domtech.cz